palivo

Dodávky paliva z Ameriky pro elektrárnu Dukovany budou stát jednotky miliard

Objem zakázky na dodávky paliva z USA pro Jadernou elektrárnu Dukovany bude v jednotkách miliard. Informaci novinářům sdělil člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika v energetické firmě ČEZ Bohdan Zronek.

Palivo od americké společnosti Westinghouse je podle něj kompatibilní s dříve používaným z Ruska. ČEZ se rozhodl dodavatele paliva vyměnit z bezpečnostních důvodů po loňském napadení Ukrajiny Ruskem. Dosud užívané palivo bylo od firmy TVEL, spadající do ruského státního holdingu Rosatom.

Westinghouse má jaderné palivo dodávat do Dukovan od začátku příštího roku. Délka kontraktu bude podle ČEZ záviset na počtu výměn paliva, minimální doba je ale sedm let. "Řádově jsou to jednotky miliard korun," uvedl Zronek k objemu zakázky. Konkrétnější být podle něj firma nemůže.

Zdroj: ČTK

Kontroly paliv loni zjistily 0,7 procenta nevyhovujících vzorků, stejně jako předloni

Česká obchodní inspekce (ČOI) při loňských kontrolách kvality pohonných hmot vyhodnotila jako nevyhovující zhruba 0,7 procenta odebraných vzorků. Předloni byl výsledek kontrol stejný. Inspekce loni v sedmi případech zakázala prodej paliv v hodnotě více než dvou milionů korun. Vyplývá to z dat inspekce.

Za celý loňský rok inspekce odebrala u čerpacích stanic na celém území České republiky 2545 vzorků benzinu, motorové nafty, zkapalněného ropného plynu (LPG) a stlačeného zemního plynu (CNG). Stanoveným jakostním požadavkům nevyhovělo 18 vzorků, což činilo podíl 0,7 procenta. Předloni nevyhovělo 19 vzorků. Největší počet vyhovujících případů inspekce zjistila u motorové nafty.

Zdroj: ČTK

V Dukovanech skončila odstávka třetího bloku spojená s výměnou paliva

V Jaderné elektrárně Dukovany ve středu skončila odstávka třetího výrobního bloku spojená s pravidelnou výměnou čtvrtiny paliva za čerstvé. Zahájena byla 30. září. Elektřinu začal blok znovu dodávat do sítě po připojení prvního turbosoustrojí ve 4:50. Připojení druhého turbosoustrojí následovalo v 16:40, sdělila Jana Štefánková z útvaru komunikace elektrárny. V provozu jsou teď podle společnosti ČEZ všechny jaderné bloky v Česku, čtyři v Dukovanech a dva v Temelíně.

V reaktoru třetího dukovanského bloku obnovili operátoři řízenou štěpnou reakci v pondělí. Nyní postupně zvyšují výkon reaktoru a provádějí předepsané kontroly a testy zařízení. "S ohledem na předpokládaný minimálně šedesátiletý provoz je součástí všech našich odstávek řada investic a kontrol, které nelze uspěchat. Přesto se nám tuto odstávku podařilo dokončit oproti plánu o něco dřív," uvedl ředitel dukovanské elektrárny Roman Havlín.

Zdroj: ČTK

Pohonné hmoty zlevňují, cena Naturalu 95 se dostala pod 47 korun za litr

Pohonné hmoty v Česku od minulého týdne opět zlevnily. Litr Naturalu 95 se nyní prodává u čerpacích stanic v průměru za 46,91 Kč, před týdnem byl o 69 haléřů dražší. O 63 haléřů na litru zlevnila také nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 47,14 Kč.

Nejlevnější paliva nyní natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr benzinu v průměru za 46,26 Kč. Naftu tam prodávají průměrně za 46,58 Kč. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 47,89 Kč. Nafta se tam tankuje za 48,11 Kč za litr. Podle analytiků bude cena pohonných hmot dále klesat, případně stagnovat.

Navzdory poklesu jsou pohonné hmoty v Česku stále výrazně dražší než před rokem. Tehdy zaplatili řidiči za benzin o 13,23 koruny na litru méně, za naftu pak o 15,55 Kč na litru méně. "Pro řidiče je výborné, že prudce klesají velkoobchodní marže na evropském trhu, a to především u benzinu. Vývoj v nejbližším týdnu bude proto pro řidiče příznivý. Do konce července by průměrné ceny mohly poklesnout o dalších 30 až 60 haléřů za litr. Benzin zlevní více," řekl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Zdroj: ČTK
Pokračovat