Výměna řidičáku bude od července čtyřikrát dražší. Úřad ho zvládne vydat i mimo bydliště

Eva Srpová Eva Srpová
13. 6. 2018 15:23
Od července se uvolní pravidla pro žádosti o vydání nebo výměnu řidičského průkazu. Žadatel bude moci přijít na kterýkoliv úřad s rozšířenou působností i mimo své bydliště.
Administrativa spojená s řidičskými doklady bude teď jednodušší pro ty, kteří nechtějí na úřad v místě bydliště.
Administrativa spojená s řidičskými doklady bude teď jednodušší pro ty, kteří nechtějí na úřad v místě bydliště. | Foto: Martina Křížová

Od loňského června je možné provádět změny v registru vozidel i mimo trvalé bydliště žadatele. Ministerstvo zveřejnilo informace, kolik lidí této možnosti využilo.

Celkem 37 procent žadatelů přišlo na úřad, který se nenacházel v místě trvalého bydliště. Zajímavé je zjištění, že jich nebylo nejvíc v Praze (25 procent), ale v Plzni (48 procent). V Brně to bylo 32 procent a v Ostravě 34 procent.

Nyní dochází k uvolnění podmínek pro vydávání řidičských průkazů, a to konkrétně počátkem července.

"Od července dojde k částečnému rozvolnění místní příslušnosti také v oblasti řidičských průkazů. Motoristé tak budou mít možnost žádat o vydání, případně o výměnu řidičského průkazu na kterémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností. Při podání žádosti o řidičský průkaz zároveň žadatelé nebudou předkládat papírovou fotografii," říká ministr dopravy Dan Ťok.

Řidičské průkazy tedy přejdou na obdobnou metodiku vydávání jako ty občanské. Úředníci budou pořizovat fotografie digitální. Ministerstvo také tvrdí, že si je úředníci případně stáhnou z jiných registrů. Pro držitele mezinárodních řidičských průkazů ale povinnost předkládat papírovou fotografii zůstává, protože papírová fotka se do průkazu přímo vlepuje.

Novinky v administrativě se vztahují nejen na vydání nebo výměnu řidičského průkazu, ale také vydání mezinárodního řidičského průkazu, vydání výpisu z evidenční karty řidiče, výpisu z bodového hodnocení, ale mimo jiné také například vzdání se řidičského oprávnění.

Rozvolnění místní příslušnosti se bude vztahovat také na řidiče profesionály. Stejně jako o řidičský průkaz bude možné požádat na kterémkoliv úřadu i o vydání paměťové karty řidiče nebo uznání profesní způsobilosti.

Ministerstvo dopravy také informuje, že se úkon prodraží. Výměna dokladu s končící platností bude i nadále zdarma. Správní poplatek v případě žádosti o nový řidičský průkaz se ale zvýší na 200 korun ze současných 50, a to jak při vydání prvního řidičského průkazu, tak dále i v případě vydání řidičského průkazu z důvodu ztráty, odcizení, rozšíření řidičského oprávnění, změny údajů apod.

Na řidičských průkazech se již také nebude uvádět místo trvalého bydliště. V případě změny adresy, např. z důvodu přestěhování, nebudou tedy motoristé muset doklad měnit.

A co naopak nebude možné vyřešit na úřadech, do jejichž registru podle trvalého bydliště nespadáte? Zejména veškerá administrativa spojená s pozastavením nebo omezením řidičského oprávnění a s ní spojená žádost o opětovné vrácení řidičského průkazu.

Pokud motorista dostal zákaz řízení, odevzdat řidičský průkaz bude také moci jedině na úřadu v místě bydliště.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy