Ruské auto, které nemá ani po půl století konkurenci. Vyzkoušeli jsme UAZ Buchanka

Pro Buchanku je typická khaki barva karoserie. Tato konkrétní kombinace osobního a užitkového provedení má označení 3909.
53 let a prakticky beze změny - to je ve zkratce design UAZ 3909 Combi alias Buchanky. Jako model 452 se tehdy sovětský stroj ukázal v roce 1965, jeho kořeny lze však vystopovat až k modelu 450 z roku 1958. Už tehdy přitom užitkový vůz dostal i dnes typickou přezdívku Buchanka, což znamená bochník chleba.
Jak asi nejjednodušeji poznat moderní provedení od toho původního? Prostřednictvím zrcátek, která jsou od nového století plastová.
Také světla se v průběhu let změnila, nejvíce ale ještě na konci minulého století, kdy došlo ke zvětšení blinkrů. Dnes mají čirý kryt, kdysi byl však zbarven do oranžova.
Pohled skrze přední masku odhalí část techniky vozu.
Foto: Jan Matoušek
Jan Matoušek Jan Matoušek
9. 6. 2018 16:28
Ruská automobilka UAZ má svůj modelový program postavený zčásti prakticky na veteránech. Vedle off-roadu Hunter, jehož historie sahá až k typu 469 z roku 1971, nabízí také dodávku či minibus, kterým se podle tvaru karoserie ve stylu bochníku chleba říká Buchanka. Původně se tento typ jmenoval UAZ 452 a představen byl v roce 1965. Jen s minimálním množstvím změn se pod nejrůznějšími číselnými kódy (liší se podle varianty) prodává dodnes a dováží se i do Evropy. Redakce Aktuálně.cz se jedním pro Evropu homologovaným kusem krátce svezla. Podívejte se do galerie.
 

Právě se děje

před 7 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 7 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy