Auto jako mobil, nabíječka i Netflix. Tak vypadá budoucnost automobilového průmyslu

Jan Matoušek Jan Matoušek
27. 4. 2021 14:31
Automobilový průmysl prochází v posledních měsících a letech další poměrně zásadní transformací. Trend je jasný - elektrifikace a postupný přechod na úplnou elektrickou mobilitu. Nejde však o jedinou věc, které automobilky v poslední době propadly. Jaké další trendy se aktuálně mezi novými automobily objevují? Vybrali jsme ty nejzajímavější.
Foto: Škoda Auto

Elektromobilita

Norsko už v roce 2025, Velká Británie v roce 2030 a řada dalších evropských států nejspíše někdy mezi lety 2030 a 2040. Řeč je o zákazu prodeje aut se spalovacími motory, tedy těch, co jezdí čistě na benzin a naftu, v radikálnějších případech i konvenčních hybridů. Zůstat by ještě nějakou dobu mohly plug-in hybridy, které umí ujet několik desítek kilometrů jen na elektřinu, a samozřejmě elektromobily. Do toho je potřeba připočíst, že řada nejen evropských měst zakázala nebo chce zakázat vjezd do svého centra autům s vysokými emisemi a i chystaná emisní norma Euro 7 je co do limitů vypouštěných emisí ještě mnohem přísnější než stávající legislativa.

Tomu všemu se musí fakticky přizpůsobit automobilky, které tak ve velkém chrlí elektrifikované modely, případně rovnou plug-in hybridy a čisté elektromobily. A řada z nich se už zavázala, že v horizontu několika let nebudou dělat nic jiného než elektromobily. Jaguar už v roce 2025, Ford v Evropě, Mini, Volvo nebo Bentley v roce 2030. Podle plánů mnohých značek prakticky neexistuje budoucnost, kde by se dal v showroomu koupit nový automobil se spalovacím motorem. I sportovní značky, jako kupříkladu McLaren, plánují čistě elektrickou budoucnost. Pokud byste tedy hledali v aktuálním automobilovém prostředí trend číslo 1, je to právě elektrifikace, potažmo elektromobilita.

A o elektrických plánech jednotlivých značek pro příští léta si můžete podrobněji přečíst zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Krétu zasáhlo zemětřesení, zemřel nejméně jeden člověk

Řecký ostrov Krétu zasáhlo zemětřesení o síle 5,8 stupně. Podle řecké televize ERT zemřel nejméně jeden člověk, hlášeny jsou škody na budovách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy