Nezbývá ani deset let. Od roku 2030 zakážou v Británii prodej aut na benzin i naftu

Martin Přibyl ČTK Martin Přibyl, ČTK
18. 11. 2020 9:59
Britský premiér Boris Johnson potvrdil kontroverzní krok, který má být součástí jeho plánu dosáhnout uhlíkové neutrality. Od roku 2030 se ve Spojeném království nebudou smět prodávat auta se spalovacím motorem (benziny i diesely) a zákaz bude platit i pro obyčejné hybridy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Pětiletou výjimku dostanou za deset let pouze plug-in hybridy, tedy hybridní vozy s možností externího dobíjení, které ujedou několik desítek kilometrů čistě na elektřinu. Jejich prodej chce Johnson povolit ještě do roku 2035. Po tomto datu budou smět na trhu zůstat jen bateriové elektromobily, jako Tesla Model 3 nebo Škoda Enyaq iV, případně vozy na vodíkové palivové články jako Toyota Mirai a Hyundai Nexo. Prodeje ojetin se nařízení týkat nebude.

Británie nejprve plánovala jako součást snahy o snižování emisí skleníkových plynů zakázat prodej nových vozů na benzin a naftu od roku 2040. V únoru Johnson termín posunul na rok 2035.

Konec prodeje aut na benzin a naftu bude pro britský automobilový trh znamenat zásadní přelom. Z nových vozů prodaných v Británii tento rok bylo 73,6 procenta na benzin či naftu a pouze 5,5 procenta na čistě elektrických. Zbytek tvoří různé typy hybridních aut.

Odchod od dostupnějších spalovacích motorů chce Boris Johnson britským motoristům podle webu Autoexpress usnadnit. Plánuje investovat 1,3 miliardy liber (tedy 38,5 miliardy korun) do výstavby dobíjecích stanic. Částka ve výši 582 milionů liber (tedy asi 17,2 miliardy korun) má být v rozpočtu připravena na pobídky ke koupi aut na elektřinu, vodík a plug-in hybridů.

Dalšími 500 miliony liber (14,8 miliardy korun) má britská vláda podpořit vývoj a výrobu bateriových článků. Dostatek elektřiny pro Johnsonův ambiciózní krok má zajistit rovněž podpora ve výši 525 milionů liber (15,5 miliardy korun) na výstavbu jaderných elektráren.

V Johnsonově plánu jsou pochopitelně i další kroky. Premiér se chce zasadit o to, aby se z Británie stala větrná velmoc, která bude spoléhat i na rozsáhlou kapacitu větrných elektráren. Další půlmiliarda liber má jít také do produkce čistého vodíku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Premiér Babiš vystoupí s projevem ke státnímu svátku

Premiér Andrej Babiš (ANO) večer vystoupí s projevem, jeho tématem bude státní svátek připomínající výročí vzniku samostatného Československa. ČTK to řekl mluvčí vlády Vladimír Vořechovský. Několikaminutový projev nabídnou ve 20:15 veřejnoprávní média i soukromé televize nebo servery. Oslavy vzniku republiky se každoročně pojí především s projevem prezidenta republiky, který tradičně vystupuje večer ve Vladislavském sále na Pražském hradě při předávání státních vyznamenání. Letošní ceremoniál byl ale odložen kvůli hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana.

Kromě Babiše ve čtvrtek s projevem plánuje vystoupit také například bývalý prezident Václav Klaus. Promluví krátce po 12:00 na shromáždění, které pořádá v Míčovně na Pražském hradě Český svaz bojovníků za svobodu.

Koná se i řada pietních akcí, na kterých si veřejnost, politici nebo vojáci připomenou události z roku 1918. Tradičně největší je na pražském Vítkově, kromě Babiše se jí zúčastní třeba předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) nebo ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Další se budou konat v Praze třeba u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí, u Písecké brány, na náměstí Pod Emauzy nebo u Obecního domu. Státní svátek si připomenou i v mnoha dalších městech včetně Brna, Olomouce, Ostravy nebo Liberce.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Pohonné hmoty v Česku dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 korunami za litr

Zdražování pohonných hmot u čerpacích stanic v České republice pokračuje. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 od minulého týdne vzrostla o 47 haléřů na průměrných 36,59 korun na litr. Je tak nejdražší za sedm let, naposledy za něj platili řidiči více v říjnu 2014. Nafta zdražila o 64 haléřů na 35,56 korun na litr. Nad 35 korunami byla průměrná cena dieselu naposledy v listopadu 2014. Vyplývá to z informací na webu společnosti CCS, která ceny sleduje. Analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak uvedl, že růst cen pohonných hmot bude pokračovat i v první polovině listopadu, a to o desítky haléřů.

"V první polovině listopadu bude pokračovat růst cen pohonných hmot. Zdražení u benzínu i naftu by mělo být na úrovni několik desítek haléřů. Nafta bude zdražovat rychleji. Důvodem je zvýšení cen ropy Brent na současných 86 dolarů (asi 1900 korun) za barel. Od počátku roku už ropa zdražila o více než 70 procent," řekl ČTK Tomčiak. Výraznější nárůst u nafty než u benzinu je podle analytiků daný prudkým zdražováním zemního plynu, se kterým souvisí vyšší poptávka po topném oleji.

Před rokem stál litr Naturalu v průměru rovných 28 korun, tedy o 8,59 korun méně. Podobný rozdíl je mezi letošní a loňskou cenou nafty, loni byl diesel v posledním říjnovém týdnu v průměru za 27,19 korun na litr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy