Totální zákaz alkoholu za volantem? Česko je s ním ve společnosti hlavně muslimských zemí

Motorkář v Senegalu helmu neřeší. Pivo si ale před jízdou dát nesmí.
Afghánistán - Krásná země, kterou sužují léta války. Jde o islámský stát, proto alkohol neseženete v obchodech a za volantem ho místní zákony samozřejmě netolerují. Ani kapku.
Ázerbájdžán - Celých 95 procent obyvatel země se hlásí k islámu. Bohatý stát s autoritářským režimem je k alkoholu za volantem nekompromisní.
Bahrajn - U zemí Perského zálivu jde o prakticky jasné pravidlo. Výjimkou není ani miniaturní ostrov s počtem obyvatel odpovídajícím Praze.
Bangladéš - Jedna z nejchudších a zároveň z nejlidnatějších zemí světa (160 milionů obyvatel). Opět tu dominuje islám, celkem ho vyznává na 83 procent lidí. Ti by s pitím za volantem problémy mít neměli. Zato se zácpami ano.
Foto: Reuters
Jan Markovič Jan Markovič
18. 7. 2018 6:15
Co mají společného Turkmenistán, Bangladéš, Súdán a Česká republika? Nulovou toleranci alkoholu za volantem. Ze zhruba dvou set států světa řidiči nesmí nadýchat nic v dvaceti sedmi. V EU jde o čtyři země, všechny z bývalého východního bloku. Ve světě platí nula pak hlavně ve státech s velkým podílem muslimů v populaci nebo v Rusku a některých jeho bývalých državách. Přinášíme kompletní přehled zemí, kde za volantem nesmíte pít.
 

Právě se děje

před 18 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy