Totální zákaz alkoholu za volantem? Česko je s ním ve společnosti hlavně muslimských zemí

Motorkář v Senegalu helmu neřeší. Pivo si ale před jízdou dát nesmí.
Afghánistán - Krásná země, kterou sužují léta války. Jde o islámský stát, proto alkohol neseženete v obchodech a za volantem ho místní zákony samozřejmě netolerují. Ani kapku.
Ázerbájdžán - Celých 95 procent obyvatel země se hlásí k islámu. Bohatý stát s autoritářským režimem je k alkoholu za volantem nekompromisní.
Bahrajn - U zemí Perského zálivu jde o prakticky jasné pravidlo. Výjimkou není ani miniaturní ostrov s počtem obyvatel odpovídajícím Praze.
Bangladéš - Jedna z nejchudších a zároveň z nejlidnatějších zemí světa (160 milionů obyvatel). Opět tu dominuje islám, celkem ho vyznává na 83 procent lidí. Ti by s pitím za volantem problémy mít neměli. Zato se zácpami ano.
Foto: Reuters
Jan Markovič Jan Markovič
18. 7. 2018 6:15
Co mají společného Turkmenistán, Bangladéš, Súdán a Česká republika? Nulovou toleranci alkoholu za volantem. Ze zhruba dvou set států světa řidiči nesmí nadýchat nic v dvaceti sedmi. V EU jde o čtyři země, všechny z bývalého východního bloku. Ve světě platí nula pak hlavně ve státech s velkým podílem muslimů v populaci nebo v Rusku a některých jeho bývalých državách. Přinášíme kompletní přehled zemí, kde za volantem nesmíte pít.
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy