Totální zákaz alkoholu za volantem? Česko je s ním ve společnosti hlavně muslimských zemí

Motorkář v Senegalu helmu neřeší. Pivo si ale před jízdou dát nesmí.
Afghánistán - Krásná země, kterou sužují léta války. Jde o islámský stát, proto alkohol neseženete v obchodech a za volantem ho místní zákony samozřejmě netolerují. Ani kapku.
Ázerbájdžán - Celých 95 procent obyvatel země se hlásí k islámu. Bohatý stát s autoritářským režimem je k alkoholu za volantem nekompromisní.
Bahrajn - U zemí Perského zálivu jde o prakticky jasné pravidlo. Výjimkou není ani miniaturní ostrov s počtem obyvatel odpovídajícím Praze.
Bangladéš - Jedna z nejchudších a zároveň z nejlidnatějších zemí světa (160 milionů obyvatel). Opět tu dominuje islám, celkem ho vyznává na 83 procent lidí. Ti by s pitím za volantem problémy mít neměli. Zato se zácpami ano.
Foto: Reuters
Jan Markovič Jan Markovič
18. 7. 2018 6:15
Co mají společného Turkmenistán, Bangladéš, Súdán a Česká republika? Nulovou toleranci alkoholu za volantem. Ze zhruba dvou set států světa řidiči nesmí nadýchat nic v dvaceti sedmi. V EU jde o čtyři země, všechny z bývalého východního bloku. Ve světě platí nula pak hlavně ve státech s velkým podílem muslimů v populaci nebo v Rusku a některých jeho bývalých državách. Přinášíme kompletní přehled zemí, kde za volantem nesmíte pít.
 

Právě se děje

před 55 minutami

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy