Tesla hlásí rekordní třetí čtvrtletí. Odbyt zvýšila takřka o polovinu na 140 000 aut

ČTK Martin Přibyl ČTK, Martin Přibyl
5. 10. 2020 9:28
Americký výrobce elektromobilů Tesla v letošním třetím čtvrtletí zvýšil odbyt meziročně o 44 procent na rekordních 139 300 vozů. Překonal tak očekávání analytiků, kteří odbyt v anketě agentury Reuters odhadovali na 134 720 vozů. Zklamal ale odbyt vozů Model 3. Tesla rovněž uvedla, že ve třetím čtvrtletí vyrobila 145 036 vozů.
Tesla Model 3, tahač Semi, Model S a SUV Model Y, ilustrační foto.
Tesla Model 3, tahač Semi, Model S a SUV Model Y, ilustrační foto. | Foto: Tesla

Produkce Tesly se tak meziročně zvýšila zhruba o polovinu a proti druhému čtvrtletí vzrostla dokonce o tři čtvrtiny. Kalifornská továrna firmy byla část druhého čtvrtletí uzavřena v rámci opatření proti šíření nového koronaviru.

Za první tři čtvrtletí letošního roku dodala Tesla zákazníkům přes 318 000 elektromobilů. K dosažení svého půlmilionového celoročního cíle tak potřebuje ve čtvrtém čtvrtletí dodat téměř 182 000 vozů, upozornila agentura Reuters.

Poptávka po elektromobilech Tesla v letošním roce pokračuje v růstu, přestože se širší automobilový trh potýká s negativními dopady koronavirové krize. Podle analytika Dana Levyho ze společnosti Credit Suisse však může být pro Teslu obtížné zvýšit produkci na úroveň, která je ke splnění celoročního cíle dodávek zapotřebí.

Tesla, v jejímž čele stojí podnikatel Elon Musk, nyní zvyšuje produkci ve svém kalifornském závodě i v nové továrně v Číně, poznamenala agentura Reuters. Automobilka navíc staví dvě nové továrny - jednu v Německu nedaleko Berlína a druhou v americkém Texasu.

Finanční výsledky za třetí čtvrtletí by automobilka měla zveřejnit v průběhu tohoto měsíce. Podle agentury AP by mohla Tesla vykázat už pátý čtvrtletní zisk za sebou. Ve druhém čtvrtletí firma vydělala 104 milionů dolarů (zhruba 2,4 miliardy Kč).

Akcie Tesly na údaje o odbytu zareagovaly poklesem, nedlouho před koncem čtvrtečního obchodování na burzách v USA odepisovaly přes šest procent na zhruba 420 dolarů. V pátek jejich cena opět vzrostla, aby o víkendu opět klesla na 415 dolarů. Analytici dávají tento vývoj do souvislosti s vozy Model Y a Model 3, u kterých odbyt činil 124 100 proti očekávanému počtu 128 000 v anketě společnosti Refinitiv.

Od začátku letošního roku se již nicméně cena akcií Tesly zpětinásobila, a to mimo jiné díky příznivým finančním výsledkům podniku. Musk nedávno prohlásil, že jeho dlouhodobým cílem je výroba 20 milionů vozidel ročně. To představuje téměř dvojnásobek loňského odbytu největší světové automobilky Volkswagen.

 

Právě se děje

Další zprávy