Takto budou vypadat nové škodovky, mají být sportovní. Škoda zveřejnila novou studii

Eva Srpová Eva Srpová
30. 8. 2018 8:00
Mladoboleslavská automobilka zveřejnila první skici připravované studie Vision RS, která se ukáže v říjnu na pařížském autosalonu. Naznačuje, jak budou vypadat nové škodovky.
Skica odhaluje, jak bude vypadat nový koncept Škody jménem Vision RS. | Video: ŠKODA

Škoda Auto pustila do světa dvě skici připravované studie, která se odhalí na říjnovém pařížském autosalonu. Nese název Vision RS a má naznačit dvě věci.

Škoda totiž plánuje nový model, který by měl nahradit Rapid. Nic bližšího o něm automobilka nezveřejňuje, vedle toho, že jde o nový kompaktní vůz.

S vědomím toho, jak populární jsou aktuálně modely SUV, je nasnadě, že nová škodovka bude kompaktní crossover, který se v hierarchii Škody zařadí pod Karoq a ještě větší Kodiaq.

Vision RS prý také ukazuje, jakým designovým směrem se mají budoucí sportovně laděné škodovky ubírat. Modely, které Škoda souhrnně označuje RS, mají být dynamičtější, než na co jsme aktuálně u mladoboleslavských aut zvyklí.

Nová studie má i ukázat, jak budou vypadat budoucí škodovky. Mají být vizuálně dynamičtější.
Nová studie má i ukázat, jak budou vypadat budoucí škodovky. Mají být vizuálně dynamičtější. | Foto: Škoda Auto

Vision RS prý také odkazuje na sportovní minulost téměř 120 let staré automobilky. Písmena RS se poprvé použila v roce 1974 u soutěžních speciálů 180 RS a 200 RS, avšak do povědomí širší veřejnosti se dostala až s úspěšnými modely 130 RS. Pro označování sportovně laděných verzí je Škoda začala znovu používat v roce 2000.

Není náhodou, že studii Škoda přikládá větší důležitost, je totiž prvním velkým dílem šéfdesignéra automobilky Olivera Stefaniho, který do Škody Auto nastoupil před rokem. Nahradil Jozefa Kabaně, který poté nastoupil do BMW. Pod Kabaňovým vedením se ale připravil ještě například facelift Fabie, která přišla na trh letos v srpnu.

Při návrhu Vision RS se kladl důraz na aerodynamiku, přední světlomety jsou do karoserie zapuštěné velmi nízko, zádi zase dominuje výrazný difuzor a spoiler.

Škoda Visionu RS je 4356 mm dlouhá, 1810 mm široká a jen 1431 mm vysoká, s rozvorem náprav 2650 mm. Karoq s rozvorem náprav 2638 mm je dlouhý 4382 mm, široký 1841 mm a vysoký 1603 mm, je tedy patrné, že v případě Visionu RS jde proporčně o menší vůz, avšak s rozvorem o 12 mm větším než u Karoqu. 

Na délku Vision RS měří skoro stejně jako Seat Ateca (4363 mm), španělské SUV má však identický rozvor s Karoqem. Uvnitř Visionu RS tedy zřejmě bude hodně místa, protože například Rapid má o 61 mm kratší rozvor než nová mladoboleslavská studie. Vůz zřejmě konečně využije platformu MQB od Volkswagenu.

K premiéře konceptu Vision RS dojde na autosalonu v Paříži, jehož brány se otevřou 4. října.

Souhrnné informace o modelech Škoda najdete tady.

Škoda Vision RS, nový koncept z Mladé Boleslavi.
Škoda Vision RS, nový koncept z Mladé Boleslavi. | Foto: ŠKODA
 

Právě se děje

před 26 minutami

Za ubytování v Praze zaplatí lidé od ledna 21 korun za den, městu poplatek vynese 370 milionů ročně

Ubytovací zařízení v hlavním městě budou od ledna vybírat poplatek za pobyt 21 korun za osobu a den. Podléhat mu budou i služby typu Airbnb. Jde o součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Vláda rozhodla o sloučení obou poplatků od nového roku v jediný. Praha díky tomu může počítat s výnosem téměř 370 milionů korun, tedy o zhruba 14 procent vyšším než dosud. Informace vyplývá z důvodové zprávy ke změně vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé.

Podle novely zákona může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Podle primátorova náměstka Petra Vyhnánka (Praha Sobě) bude návrh na zvýšení poplatku zastupitelům předkládat znovu za rok, protože současný poplatek je "směsně nízký", řekl. Dosud platil rekreační nebo lázeňský poplatek maximálně 15 korun za osobu a den a poplatek z ubytovací kapacity šest korun za lůžko a den.

Poplatek se týká každého krátkodobého pobytu bez ohledu na místo a účel. Neplatí se za první den pobytu a jen pokud ubytování nepřekročí 60 po sobě následujících dní. Osvobozeni od platby jsou lidé starší 70 let a lidé ubytovaní v souvislosti se sezonní prací. Nad rámec zákona Praha osvobodila od poplatku skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže, pokud cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den.

před 31 minutami

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

před 59 minutami

Spojené státy sníží cla na čínský dovoz, tvrdí agentura Reuters

Spojené státy pozastaví plánované uvalení cla na další čínské zboží a sníží existující cla na čínský dovoz a Čína se výměnou za to zaváže, že příští rok koupí více amerických zemědělských produktů. S odvoláním na nejmenované americké zdroje obeznámené s jednáním o očekávané obchodní smlouvě USA a Číny o tom informovala agentura Reuters. Ta zároveň uvedla, že cílem opatření je zmírnit obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Bílý dům nevydal k jednání oficiální prohlášení, což podle Reuters vyvolává spekulace o tom, zda s návrhy souhlasily obě zainteresované strany.

Další zprávy