Systém nouzového volání v akci. Na Klatovsku pomohl zraněnému německému řidiči

ČTK ČTK
26. 2. 2019 15:25
Zraněnému německému řidiči na Klatovsku pomohla v noci služba eCall, automatické tísňové volání z havarovaného vozu. Řidič si sám pomoc nepřivolal. ČTK to dnes řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru (HZS) Nicole Zaoralová.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martin Přibyl

Vozidlo sjelo ze silnice a spadlo na cestu pod ní. "Šlo o ukázkový případ pro eCall, protože řidič nebyl schopen najít telefon a sám si přivolat pomoc. Navíc šlo o cizince, pro kterého by bylo těžké popsat, kde se přesně nachází. Nehoda se navíc stala v noci," uvedla mluvčí. Díky službě eCall znal hned operátor polohu havarovaného vozu a na místo okamžitě vyrazily také policie a zdravotnická záchranná služba.

HZS přijímá na lince 112 eCall už od září 2017. "Do dnešního dne ale šlo o jednotlivosti. Nejčastěji to byly případy, kdy funkčnost systému prověřoval autoservis nebo ho lidé aktivovali nevědomky (nevěděli, k čemu červené tlačítko slouží). Takto byl systém od jeho zavedení aktivován zhruba ve 20 případech," řekla mluvčí.

Příchozí eCall je odbaven v Praze, Plzni nebo Ostravě, kde jsou proškolení operátoři. "Postupně budou proškoleni ve všech krajských operačních střediscích. Teď je ale počet volání pomocí eCall tak nízký, že to není akutní potřeba," uvedla mluvčí.

Po přijetí eCall vozidlo aktivně navazuje hovor, operátor linky 112 se snaží hovořit s posádkou. Pokud se mu to nepodaří, rozešle datovou informaci o nehodě na ostatní složky IZS a na místo jsou vyslány síly a prostředky.

Při nehodě zahájí palubní zařízení eCall ve vozidle tísňové volání a spojí se s telefonním centrem. Číslo 112 je jednotné a zdarma ve všech státech EU. Spojení mezi vozidlem s eCall systémem a centrem tísňového volání je buď automatické po havárii a aktivaci senzorů ve voze nebo manuální po stisku nouzového tlačítka.

Palubní zařízení naváže s tísňovou linkou datové a hlasové spojení. Datový soubor obsahuje informace o nehodě včetně času, přesné polohy, směru jízdy, identifikace vozu a o tom, zda bylo volání spuštěno manuálně nebo automaticky. Hlasové spojení umožní komunikovat s operátorem, jemuž se zobrazí místo nehody na mapě a na obrazovce se mu objevují data zaslaná palubní jednotkou.

Každý rok se v Evropě stane více než 1,7 milionu dopravních nehod, které vyžadují lékaře, a mnoho dalších nehod, u nich jsou třeba jiné druhy pomoci. Po nehodě mohou být lidé ve vozidle v šoku, neznají polohu, nejsou schopni ji sdělit nebo nemohou použít telefon. Ve všech případech může systém eCall pomoci.

Pokud by byla všechna auta v EU vybavena systémem eCall, smrtelné nehody na silnicích by se mohly snížit až o desetinu, což znamená záchranu asi 2500 životů ročně, dodala mluvčí. V nových autech je systém v rámci Evropské unie povinný od dubna loňského roku.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy