Auta si sama zavolají o pomoc. Europoslanci schválili eCall

Petr Kučera Petr Kučera
28. 4. 2015 13:10
Nařízení se vztahuje na nové modely osobních automobilů a lehkých užitkových vozidel po 31. březnu 2018.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Štrasburk, Praha – Všechna nová auta v Evropské unii budou muset mít systém eCall, který si po případné nehodě dokáže sám zavolat o pomoc. Novou povinnost automobilek dnes definitivně schválil Evropský parlament. Nařízení se vztahuje na nové modely osobních automobilů a lehkých užitkových vozidel po 31. březnu 2018.

„Systém eCall výrazně zkracuje čas příjezdu záchranných složek v případě vážné nehody,“ říká česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která vedla vyjednávání z pozice zpravodajky. Tento systém tísňového volání automaticky upozorní hasiče a policisty na vážnou dopravní nehodu, protože sám zavolá na evropskou linku tísňového volání 112. Evropská komise věří, že počet mrtvých klesne o desetinu.

„Závažnost úrazu mají zjistit senzory ve vozidle, umístěné například v airbagu. Pokud dojde k nehodě, která nevyžaduje asistenci záchranářů, může operátor díky hlasovému spojení s posádkou vozidla ověřit skutečný stav a zabránit tak zbytečnému výjezdu záchranářů,“ vysvětluje Sehnalová.

Kritici systému tvrdí, že umožní úřadům získat informace o pohybu aut. Podle Sehnalové ale takové zneužití nehrozí, vůz nebude v běžném provozu vysledovatelný. "Systém zůstane nečinný, dokud se nespustí tísňový režim," ujišťuje. Data interní paměti mají být průběžně mazána.

Europoslanec Jan Philipp Albrecht z frakce Zelených však tvrdí, že pokud budou úřady chtít, informace o poloze vozu si dohledají. Lidé by měli mít možnost se sami rozhodnout, zda systém v autě chtějí mít. S tím ale schválené nařízení nepočítá. Naopak: Funkčnost systému bude součástí pravidelných kontrol při technických prohlídkách.

Systém nebude povinný pro modely aut schválené před 31. březnem 2018, lze jej nicméně doplnit dobrovolně. Má se tedy postupně objevovat až u modelů zaváděných od dubna 2018. Evropská komise a parlament zvažují, že později by se povinnost mohla rozšířit i na těžká nákladní vozidla, autobusy, jednostopá motorová vozidla či traktory.

Tísňové volání je v rámci celé Evropské unie zdarma. Instalace systému do vozidla nemá podle Evropské komise stát více než 100 eur, tedy zhruba 2700 korun, s masivním rozšířením má cena postupně klesat.

Největší tuzemská automobilka Škoda Auto zvažuje, že eCall začne montovat dříve než před koncem března 2018, ale jako nadstandardní výbavu za příplatek. „Rozhodnutí ještě nepadlo, letos to s největší pravděpodobností nebude,“ říká mluvčí Škody Zbyněk Straškraba. Konkurenční Hyundai dřívější termín neplánuje, obává se zdražení aut.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy