SUV značky Seat se v Kvasinách začne vyrábět příští jaro

Radek Pecák Radek Pecák
5. 3. 2015 6:40
Koncept Seat 20V20 naznačuje, že první sportovně-užitkový vůz španělské automobilky nebude žádný drobeček.
Foto: Radek Pecák

Ženeva (od našeho zvláštního zpravodaje) - Zatím stále jen koncept, který neprozrazuje definitivní design svých budoucích sportovně-užitkových vozů, přivezl do areálu ženevského výstaviště Palexpo Seat.

Do zahájení prodejů sériové verze středně velkého SUV, kterou bude produkovat závod Kvasiny mladoboleslavské automobilky Škoda, chybí podle našich informací něco málo přes jeden rok. Premiéra se odehraje do roka a do dne opět v Ženevě.

Vůz 20V20, jak zní označení konceptu chystaného největšího z budoucí řady SUV Seat, zaujme odvážnými tvary na přídi i na zádi. Překvapením jsou také poměrně velké rozměry. Délka automobilu je 466 centimetru, vzdálenost mezi nápravami (rozvor) činí 279 centimetrů. Díky tomu se v budoucnosti do produkční verze bez problémů usadí pětice cestujících a ještě zbude prostor pro umístění zavazadel s celkovým objemem 600 litrů.

Foto: Radek Pecák

Světlá výška 22,8 centimetru naznačuje, že automobil by mohl být schopen provézt svoji osádku i poměrně obtížným terénem.

Seat plánuje pod kapotu montovat širokou škálu pohonných jednotek. Chystá se i verze Cupra s výkonem 300 koní. SUV by pak rovněž mělo plnit roli prvního Seatu vybaveného hybridním pohonem s možností dobíjení baterií elektřinou ze zásuvky.

Velmi podobnou techniku jako má tento vůz Seatu, v bližší budoucnosti dostane i nová generace největšího škodováckého SUV.

Kromě tohoto modelu připravuje Seat ještě další SUV, tentokrát menší. Mělo by být postaveno na podvozkové platformě chystané nové generace Ibizy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy