Může se supersportem svézt opravdu každý? V počítačových hrách ano. V tomto směru se dostala nejdále herní série Gran Turismo pro konzoli Play Station od společnosti Sony. Revolučním projektem v jejím rámci je herní mód Vision Gran Turismo. V rámci aktualizací se představují nová zajímavá auta. Příští v pořadí již sedmé vydání hry na závodníka je ohlášené na jaro 2022.
Duchovním otcem videohry Gran Turismo a iniciátorem projektu Vision Gran Turismo je Japonec Kazunori Jamauči (1967). Prezident společnosti Polyphony Digital a legenda počítačových her je bláznem do aut a příležitostným závodníkem. Pravidelně jezdí například 24hodinový závod na Nürburgringu.
Rád s úsměvem říká, že zatímco v reálu zvládne Severní smyčku za osm minut, ve videohře to dokáže ještě o minutu a půl rychleji. V komunitě hráčů Gran Turisma má téměř božský status, od roku 2013 dokonce nese jeho jméno jedna z ulic ve španělském městě Ronda.
Jamauči oslovil známé automobilky, aby pro GT postavily speciální virtuální modely. Tím prvním se už v jeho páté sérii stal v roce 2008 excentrický supersport GT by Citroën, který navrhl člen designérského týmu Citroënu a Jamaučiho přítel z dětství Takumi Jamamoto. Kromě závodního simulátoru se bílý speciál představil v měřítku 1:1 na pařížském autosalonu 2008 s dovětkem, že vznikne i několik skutečných vozů.
Pojízdný prototyp u Citroënu skutečně postavili, z avizované výroby ale nakonec sešlo. A úplně stejně euforie pominula i v případě Mercedesu AMG Vision GT z roku 2013, jehož design vytvořil šéfdesignér Mercedesu Gorden Wagener.
Následně se nicméně Jamaučimu podařilo přemluvit ke spolupráci další. Tým F1 Red Bull představil jakousi zakapotovanou formuli 1 Red Bull X1 (později X2010), kterou navrhl přímo její tehdejší geniální konstruktér Adrian Newey. Garáž herního módu Vision GT se v průběhu let rychle zaplnila.
V rámci nových aktualizací se objevily nové, speciálně pro tuto hru navržené závoďáky, které mnohé automobilky přetvořily i do podoby maket 1:1 či pojízdných prototypů. Pro designéry to byla možnost, jak navrhnout auta svých snů bez omezení.
Konstruktéři k futuristickým designům vymýšlejí i různé exotické druhy pohonných jednotek, jako například pohon rázovými vlnami u Chevroletu Chaparral 2X VGT. V galerii najdete zajímavá virtuální auta od automobilek, která se představila v předchozích letech.