Praha - Řidiči, kterým se blíží 60. narozeniny, ušetří čas i peníze. Od začátku července totiž začíná platit novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, která mění věkovou hranici pro lékařskou prohlídku.
Dosud platilo, že řidiči museli povinně podstoupit lékařskou prohlídku, která doloží jejich způsobilost k řízení motorového vozidla, těsně před završením šedesátky. Díky rozhodnutí Poslanecké sněmovny z letošního února dostanou pět let k dobru. A rovněž ušetří zhruba 300 až 500 korun, což je obvyklá cena za tuto prohlídku v sazebníku praktických lékařů.
První vyšetření tak budou muset řidiči podstoupit až v pětašedesáti letech - tedy ve věku, kdy dosud museli přijít k lékaři již podruhé.
Smůlu mají ti, kteří se narodili například 30. června 1953. Pro ty platí ještě staré pravidlo, tedy na prohlídku museli zajít ještě před svými letošními 60. narozeninami.
Nejdříve po třech, pak každé dva roky
Původně poslanci navrhovali, že by se věk pro povinnou první řidičskou prohlídku posunul až na 68 let. Nakonec ale zvítězila kompromisní varianta. Ta je výsledkem diskuse o tom, zda zvýšení věkové hranice nepovede ke zvýšení počtu dopravních nehod.
„S vyšším věkem skutečně rostou určitá zdravotní rizika, která mohou mít vliv na schopnost řízení motorového vozidla, jako je zhoršování zraku, ztráta schopnosti koncentrace, zpomalení reflexů a podobně," přiznává Ivana Doleželová, primářka oddělení geriatrie a následné péče Thomayerovy nemocnice v Praze.
Určit optimální věkovou hranici, odkdy může být vyšší věk překážkou v řízení, je podle ní velmi složité, protože zdravotní stav je vysoce individuální záležitostí. "Obecně si nemyslím, že mezi řidičem šedesátníkem a řidičem pětašedesátníkem je výrazný rozdíl," dodává.
Skutečnost, že starší řidiči nezpůsobují dopravní nehody častěji než jiné věkové skupiny, potvrzují i statistiky Policie ČR. Z více než 70 tisíc dopravních nehod, které v roce 2012 zavinili řidiči motorových vozidel, jich 6 434 bylo zaviněno řidiči nad 60 let, tedy jen něco málo přes devět procent.
V následujících letech to pro řidiče bude znamenat, že po první prohlídce v 65 letech bude následovat druhá v 68 letech a třetí v sedmdesáti. Pak již vždy každé dva roky.
Bez potvrzení se nehoda prodraží
Odborníci poukazují na to, že řidiči by neměli svoji povinnost mít tuto prohlídku zanedbávat: „Potvrzení o lékařské prohlídce je důležitým dokumentem, když řidič-senior způsobí dopravní nehodu. Na absenci této prohlídky a dokladu o ní je nahlíženo jako na absenci řidičského průkazu jako takového," upozorňuje Jan Marek z České pojišťovny.
„Za takových okolností by se mohlo stát, že pojišťovna po řidiči, který nehodu způsobil, bude následně vymáhat škodu, kterou již proplatila poškozenému. Může přitom jít o stovky tisíc i miliony korun," dodává.