Karosárna Sodomka má 125 let. Postavila kabriolet pro Stalina i nejkrásnější autobus

Škoda 706 RTO je zřejmě nejslavnějším českým a československým autobusem.
Po první světové válce nicméně začal zájem o kočáry upadat, naopak boom zažívaly automobily. Sodomka se tak spolu se svým synem Josefem Sodomkou mladším, který s myšlenkou na výrobu aut přišel, postupně přeorientovali na karosování osobních automobilů (vznikla tedy společnost se jménem Carrosserie Sodomka). První karoserie vznikla v roce 1925 na podvozku Pragy Mignon, postupně také karosárna Sodomka začala vyrábět karoserie podle individuálních objednávek - ať už šlo o luxusní limuzíny, kabriolety, nebo užitkové automobily. Využívány byly rovněž různé základy. Na snímku je například Walter 4B z roku 1930.
V roce 1928 se v historii karosárny objevil další důležitý milník. Podle Sodomkových výkresů vznikla první autobusová karoserie. Ta měla 14 míst a seděla na podvozku Škoda 125. Do konce stejného roku vzniklo ve Vysokém Mýtě celkem šest autobusů na podvozcích nejen Škoda, ale i Praga, Walter a Tatra. Autobusy s podpisem Sodomky tak byly, co se týče techniky, podobně variabilní jako osobní auta.
Z těchto šesti autobusů byl jeden otevřený, takzvaný lázeňský. Právě v takových městech byly autobusové linky populární a speciální autobus na podvozku Škoda 125 tak rozhodně nebyl samoúčelný.
Foto: Iveco
Jan Matoušek Jan Matoušek
27. 11. 2020 6:02
Při vyslovení spojení české karosářství se nejspíše většině lidí vybaví jméno Josefa Sodomky. Právě ten stál za zrodem stejnojmenné karosárny, která před druhou světovou válkou udivovala svět zástupem nádherných osobních automobilů. Po ní už sice následovaly většinou autobusy Karosa, i ty ale rozhodně nelze označit za tuctové. Připomeňte si to nejlepší z historie karosárny, která slaví 125 let.
 

Právě se děje

před 10 minutami

Hackeři loni zdvojnásobili útoky na počítače českých uživatelů, nejčastěji kradli osobní data

Počet útoků škodlivých programů na PC českých uživatelů loni stoupl o 109 procent. Zatímco v prvních třech čtvrtletích množství detekovaných napadení klesalo, v posledním vzrostlo o 175 procent. Vyplývá to z údajů společnosti Kaspersky. Důvodem nárůstu je větší využití počítačů v domácnostech při omezeních kvůli koronaviru. Naopak množství útoků na mobilní zařízení kvůli nižšímu cestování lidí kleslo o třetinu.

Nejčastěji hackeři využívali útoky ke krádeži osobních údajů (phishing) nebo pro získání výkupného (ransomware). Zatímco počet phishingových útoků celoročně klesl zhruba o třetinu, vyděračské programy zaznamenaly nárůst detekcí o 1105 procent. Ve 3. a 4. čtvrtletí to bylo meziročně o zhruba 2000 procent více.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Nový sníh může v pátek zkomplikovat dopravu, hlavně na severu a východě republiky

Na severu a východě České republiky bude v pátek opět sněžit, místy připadne od pěti do deseti centimetrů mokrého sněhu, který může lámat stromy a působit výpadky proudu. Komplikace lze čekat také v dopravě. Na svém webu to ve čtvrtek uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jeho upozornění před novou sněhovou pokrývkou platí od pátečního ráno do večera až noci pro severní oblasti Ústeckého, Libereckého a Olomouckého kraje, severovýchod Královéhradeckého, Pardubického a Zlínského kraje a celý Moravskoslezský kraj.

Řidičům meteorologové doporučují, aby při cestování do těchto regionů sledovali dopravní zpravodajství a jezdili opatrně. Do hor by se neměli vydávat bez zimní výbavy, včetně sněhových řetězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy