"A není to vlastně Elroq?" problesklo hlavou jistě kdekomu, když viděl řadu zaparkovaných omlazených Enyaqů na pražském letišti, kde startují první jízdy s novinkou. Škodováčtí designéři upustili u většího elektromobilu od spojení se spalovacími auty pomocí klasické masky a vsadili na "Tech-Deck Face" menšího sourozence. To znamená úzký lesklý pás, který umí být i prosvícený, zakončený diodami denního svícení a hlavní světla níže v nárazníku. Ta mohou mít technologii Matrix LED.
Rozeznat od sebe oba elektromobily je oříšek, bystré oko pozná trochu jiný nárazník a u Enyaqu také spodní část nárazníků a dveří v tmavém chromu. Vytváří to efekt dvoubarevného lakování, které ale dostane jen hatchback mimo verzi Sportline. Hezky barevné odlišení kontrastuje třeba s novým zeleným lakem Olibo. A kromě kol už nikde nejsou loga okřídleného šípu.
Významnější než stylistické jsou aerodynamické změny spojené s přepracovanou karoserií. Enyaq se totiž nezměnil technicky, nepotřeboval to, protože naposledy dostal upravené motory zhruba před rokem.
Přesto dojede dál, na čemž má podíl lepší obtékání vzduchu kolem upravené přední části nebo aerodynamická optimalizace kol či nárazníků. Když postavíte vedle sebe novou a starou verzi, vynikne dobře třeba snížená kapota.
Nabídka obsahuje tři verze: Enyaq 60, Enyaq 85 a Enyaq 85x. Základní varianta je nová, nahrazuje Enyaq 50, oproti kterému má větší baterku s využitelnou kapacitou 59 kWh. Ujede tak 434, respektive jako kupé 443 kilometrů na jedno nabití. Jinak jde o zadokolku s maximálním výkonem 150 kW.
Provedení 85 a 85x se nezměnila, obě mají 77kWh akumulátor a maximální výkon 210 kW, jen v prvním případě jde o zadokolku a ve druhém o čtyřkolku. Dojezd vzrostl na 581, respektive 544 km u hatchbacku a 591, respektive 552 km u kupé.
Jenže čísla na papíře jsou jedna věc, realita pak druhá. Na trase z pražského letiště na Lipno, která měla 222 kilometrů a z poloviny vedla po dálnici, jsme vzali Enyaq 85 Coupé. Výsledek? Průměrná spotřeba 17,7 kWh / 100 km při normální jízdě na rychlostních limitech ve městě a na okreskách a maximálně 120 km/h na dálnici.
Škodovka sice uvádí průměr 14,7 až 15,6 kWh / 100 km, takže k němu nám trochu chybělo, i tak bychom ale na jedno nabití zvládli přes 430 kilometrů. A to je na skoro 2,2tunové SUV výborná hodnota. Na stejné trase, jen v opačném směru, jsme zkoušeli i Coupé 85x, kde jsme ovšem testovali dynamické a sportovní schopnosti auta. I tak se ale spotřeba zastavila na 21 kWh / 100 km, čehož někteří konkurenti nedosáhnou ani při klidné jízdě.
Jízdně působí nejhbitěji, docela logicky, nejslabší a také nejlehčí verze Enyaq 60. O skoro 140 kilo nižší hmotnost oproti verzi 85 a o skoro 230 kilo méně oproti verzi 85x je znát. Jinak je ale omlazený Enyaq pořád tím stejným Enyaqem, který výborně mixuje komfortní odpružení s jistými jízdními vlastnostmi. A to i bez adaptivních tlumičů, které se dodávají jen v paketu za 88 až 186 tisíc korun podle zvolené výbavy.
Malá baterka má pak ještě jednu nepatrnou výhodu, kterou jsme ale zatím nevyzkoušeli. Nabíjí se až 165 kW, zatímco větší s pohonem zadních kol zvládá maximálně 135 kW. Čtyřkolka má díky jinému chemickému složení baterky maximum položené na 175 kW. Pomalé dobíjení je možné nejvýše 11 kW.
Důležitou novinkou, která se objevuje s modernizací, jsou funkce V2H a V2G. Tedy schopnost auta napájet z baterie dům či posílat energii zpět do sítě. Potřeba je k tomu specifický obousměrný wallbox od Škodovky.
Automobilka tvrdí, že průměrnou domácnost je auto schopné napájet i několik dnů, pokud by ji zasáhl výpadek elektrické energie. Zároveň ale auto nikdy nevyužije celou kapacitu baterky, takže s ním i po použití jako záložního zdroje energie bude možné někam odjet.
Zajímavé je, že funkci V2L Enyaq nemá, ačkoliv jde o třetí způsob obousměrného nabíjení. Její zprovoznění by ale znamenalo další náklady, navíc by funkci využila podle automobilky jen menšina uživatelů, takže se její integrace aktuálně nevyplatí.
Omlazený Enyaq je už možné objednat, ceny startují na 1 015 000 korunách za hatchback, respektive 1 075 000 korunách za kupé. U něj platí, že je vždy o 60 tisíc dražší.
Startovací výbava Selection obsahuje 19palcová litá kola, parkovací senzory vpředu i vzadu včetně parkovací kamery vzadu, hlídání mrtvého úhlu, vyhřívaná přední sedadla a multifunkční kožený volant, třízónovou klimatizaci, bezklíčové zamykání a startování, 13palcový infotainment s navigací nebo bezdrátové zrcadlení chytrého telefonu.
Verze 85 stojí 1 130 000 korun, a je tak oproti modelu před modernizací dražší o tisícikorunu, provedení 85x je pak s cenou 1 190 000 korun dokonce o 39 tisíc korun levnější.
Druhá dostupná výbava Sportline má kromě černých detailů karoserie, sportovních sedadel a 20palcových kol také světla Matrix LED, elektricky nastavitelné sedadlo řidiče s pamětí a masážní funkcí, zadní boční airbagy, adaptivní vedení v jízdním pruhu, virtuální pedál nebo bezdrátové nabíjení telefonu. Ceny startují na 1 125 000 korunách s menší baterkou.
Posledním dílkem skládačky se stane Enyaq RS, který ale na premiéru omlazeného provedení zatím čeká.