Vysmívané značky dobývají Evropu. Dacia i Tesla prodejně porážejí tradiční rivaly

Jan Matoušek Jan Matoušek
23. 5. 2019 6:02
Prodeje aut v Evropě klesají. Po letech růstu došlo v prvním čtvrtletí poprvé od roku 2013 k poklesu počtu prodaných vozidel. Nejde o zásadně dramatické číslo. Přesto propad o 3,2 procenta vyjadřuje řadu nejistot na automobilovém trhu. Jsou ale i značky, kterým se za první tři měsíce roku 2019 dařilo. Své pozice například výrazně posílila Tesla.
Foto: Eva Srpová

Nejpopulárnější segment

Nejoblíbenějším segmentem v Evropě zůstávají SUV. Za první čtvrtletí letošního roku jich zákazníci zaregistrovali 1,528 milionu, což je o 6,8 procenta více než loni (SUV byla také jedním z pouze dvou segmentů, které meziročně rostly), kdy jich bylo 1,43 milionu. Ještě v roce 2015 přitom SUV dosáhla za první čtvrtletí jen na 788 tisíc registrací. I to dokazuje sílu této třídy. A ještě jedno srovnání - JATO uvádí, že v roce 2016 bylo v prvních třech měsících v prodeji 75 různých SUV. Letos jde o 115 různých modelových řad.

Spolu s počtem prodaných kusů se zvyšuje i tržní podíl segmentu. Aktuálně je na 37 procentech, loni byl na 33,5 procentech.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy