Češi ve výměně zimních pneumatik tápou. Pomůže přezouvací desatero

Martin Přibyl Martin Přibyl
11. 10. 2018 6:02
Výměna pneumatik není žádná věda. Neděláte ale něco špatně? V loňském průzkumu značky Barum se ukázalo, že 55 % Čechů neví, jak správně rozlišit zimní pneumatiku, a třetina nezná minimální hloubku vzorku, kterou předepisuje zákon. Připravili jsme pro vás tedy přezouvací desatero, které se před sezonou bude hodit.
Oproti minulé generaci se nová zimní pneumatika Goodyear zlepšila hlavně v parametru brzdění na sněhu.
Oproti minulé generaci se nová zimní pneumatika Goodyear zlepšila hlavně v parametru brzdění na sněhu. | Foto: Goodyear

5. Jaké pneumatiky vybrat?

Schválené rozměry pneumatik naleznete ve velkém technickém průkazu svého auta. Orientujte se také podle toho, jestli budete na zimu používat stejné disky jako v létě nebo jiné (všechny možné a použitelné rozměry pneumatik byste ale měli mít zapsány v technickém průkazu). Konkrétní typ je ideální vybrat podle výsledků nezávislých testů. Výsledky zkoušek německého autoklubu ADAC naleznete zde.

V případě zimních plášťů máte dovoleno použít gumy s nižším rychlostním indexem (písmeno T, H atd. na konci označení). Zejména v případě silnějších aut totiž výrobci často nenabízí "zimáky" určené pro stejné nejvyšší rychlosti jako "letňáky". Jestliže v zimě na auto nasadíte zimní pneumatiky s nižším rychlostním indexem než letní, správně byste na to měli řidiče upozornit samolepkou vylepenou na palubní desce v jeho zorném poli. V některých případech toto upozornění lze nastavit i v palubním počítači.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy