Němci vybrali nejlepší zimní gumy letošní sezony pro Octavii. Vyrábějí se i v Česku

Martin Přibyl Martin Přibyl
4. 10. 2018 12:25
Německý autoklub ADAC otestoval 16 zimních pneumatik nejoblíbenějšího rozměru 205/55 R 16 pro Octavii, Golf a spol. Zvítězil Continental, Michelin porazila levnější koncernová značka Kleber.

Čas přezouvání je před námi a s ním i vybírání nových zimních pneumatik. Důležitým vodítkem při jejich volbě jsou jednoznačně nezávislé testy a mezi ty nejzavedenější se řadí prověrky německého autoklubu ADAC. Letos si odborníci vzali do parády celkem 27 u nás dostupných plášťů dvou rozměrů. Prvním je oblíbený 205/55 R 16, který je určen pro vozy nižší střední třídy, jako je Škoda Octavia, Volkswagen Golf nebo Opel Astra, druhým pak dostupný 175/65 R 14, jenž se montuje například na Škodu Citigo nebo Ford Fiesta.

Foto: ADAC

Jak Němci testují?

Test autoklubu ADAC zahrnuje řadu disciplín: jízdní zkoušky na suchu, mokru, sněhu i ledu. Zkoumá se hlučnost, spotřeba paliva i opotřebení. První sada zkoušek tedy ověří bezpečnost obutí, další se zaměřuje spíše na ekonomická kritéria - jak dlouho pláště vydrží a jak ovlivní spotřebu auta.

Výsledky v jednotlivých testech jsou hodnoceny pomocí známek. Každé kritérium pak určitou vahou přispívá k celkovému hodnocení. Nejsilněji se pak na celkovém výsledku projeví chování na mokru (30 %) a sněhu (20 %). Na zasněžené nebo mokré vozovce se totiž budete muset na své pneumatiky skutečně spolehnout. Vyvážený plášť by však měl zvládnout všechna kritéria dobře - ostatně proměnlivé počasí během posledních zim o tom přesvědčilo již nejednoho řidiče.

Výsledky naleznete na dalších stranách.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy