Před sto lety jako dnes. Bratři Dodgeové byli obětí pandemie, nakazili se v davu

Petr Korbel
29. 3. 2020 6:33
Před sto lety svět zachvátila španělská chřipka. Obětí byli také bratři John Francis a Horace Elgin Dodgeové. Oba byli nahraditelní, ale jen tím druhým.
Foto: Ford

Také před sto lety trpěl svět pandemií. Španělské chřipce podlehli v roce 1920 i bratři John Francis Dodge a Horace Elgin Dodge. Ti v roce 1900, tedy před 120 roky, založili v Detroitu společnost Dodge Brothers, jež patřila k prvním velkým výrobcům automobilových dílů a stala se klíčovým dodavatelem Fordu.

Podrobný článek popisující jejich příběh si přečtěte tady. Koncem roku 1914 představili sourozenci první vlastní automobil, model Dodge 30. Šlo o spolehlivý čtyřválec, jehož konstrukce byla oproti tehdy všudypřítomným vozům Ford T výrazně progresivnější.

Osobní, sanitní i nákladní automobilky značky Dodge se výrazně osvědčily za první světové války. Bratři pohádkově zbohatli a dávali najevo zálibu v přepychu, ale k zaměstnancům se chovali nezvykle slušně. Nikdy nezapomněli, že sami pocházeli z prostého prostředí, a že jimi příslušníci vyšších vrstev zprvu pohrdali.

Jenže nerozluční sourozenci koncem roku 1919 odjeli do New Yorku, kde se oba nakazili španělskou chřipkou a v průběhu roku 1920 zemřeli. Problém podniku spočíval v tom, že každý ze zakladatelů byl nahraditelný - ale jen tím druhým.

A tak se automobilka, jež měla našlápnuto k tomu, aby se stala americkou jedničkou, začala propadat. V roce 1928 značku Dodge převzal koncern Chrysler, čímž se definitivně zformovala americká "velká trojka", kterou tvořily skupiny General Motors, Ford a Chrysler.

Osud firmy Dodge tak dodnes dokládá, že cestovat a navštěvovat hromadné akce není v době epidemie prozíravé, a že ani sebevětší bohatství nikoho před smrtí neochrání.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 47 minutami

V Indianapolis se střílelo. Osm lidí přišlo o život, útočník zřejmě spáchal sebevraždu

Při střelbě u logistického centra kurýrní služby Fedex v americkém městě Indianapolis přišlo o život osm lidí, další nejméně čtyři lidé byli hospitalizováni. Policejní mluvčí uvedla, že útočník je mrtvý, zřejmě spáchal sebevraždu. Lidem podle ní nehrozí další nebezpečí.

Incident se stal nedaleko mezinárodního letiště u hlavního města státu Indiana asi půl hodiny před půlnocí místního času (asi 05:30 SELČ). Jeden ze svědků vypověděl, že na místě viděl muže se zbraní, z níž několikrát vystřelil. Jiný člověk řekl, že jeho neteř seděla v autě a strhla se u ní střelba. Se zraněním paže ji poté záchranáři odvezli do nemocnice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy