Policie zveřejnila video z první smrtelné nehody autonomně řízeného vozu Uberu

Eva Srpová Eva Srpová
22. 3. 2018 8:56
Arizonská policie zveřejnila videozáběry z Uberem vlastněného autonomního vozu značky Volvo. Z nich vyplývá, že osoba, která při nehodě zahynula, sice vešla do silnice ze stínu na poslední chvíli, na druhou stranu osoba, která seděla v autě, nedávala pozor a během inkriminované chvíle se dívala někam "dolů", zřejmě do mobilního telefonu. Vůz navíc vůbec nezareagoval na překážku.
Záběry z první známé smrtelné nehody autonomně řízeného auta ukazují, že na vině byla zřejmě i osoba, která měla na řízení dávat pozor. | Video: Reuters

V noci 19. března došlo k první smrtelné nehodě autonomně řízeného vozu. Stalo se tak ve státě Arizona v předměstské čtvrti Tempe města Phoenix, kde 49letá žena Elaine Herzbergová vstoupila do dvouproudé silnice mimo přechod a vedla přitom kolo.

V tu chvíli projíždělo Uberem vlastněné autonomně řízené Volvo XC90 rychlostí 60 km/h. Žena na místě zemřela. Jedná se o vůbec první veřejně známý případ, kdy autonomně řízené vozidlo usmrtilo chodce.

Policie poté uvedla, že se patrně nejednalo o chybu automatického ovládaní vozidla, ve kterém seděl řidič, jehož povinností je v případě, kdy by to bylo nutné, zasáhnout do řízení. "Je zcela zřejmé, že by bylo těžké zabránit této nehodě v jakémkoli modu (řízení)," řekla poté listu San Francisco Chronicle policejní náčelnice z města Tempe Sylvia Moirová.

Jenže nyní arizonská policie zveřejnila videozáběry nejen situace, kdy Elaine Herzbergová vstoupila do silnice náhle a z neosvětleného místa, ale také zhruba 20sekundové záběry z vozu předcházející tragické nehodě. 

Na řízení v tu chvíli dohlížela 44letá Rafaela Vasquezová, a jak je ze záběrů patrné, nedávala pozor. Několik dlouhých sekund se neustále dívá někam dolů, podle spekulací zřejmě do mobilního telefonu. Pohledem k vozovce vzhlédne teprve ve chvíli, kdy už na náraz do chodkyně nestihne zareagovat.

Vyvstává tedy otázka, zda vyškolené osoby, které v autonomně řízených vozech sedí, skutečně dávají pozor a jsou připravené reagovat na nenadálé situace. Podle některých zdrojů byla Rafaela Vasquezová dříve trestanou osobou.

Je také otázkou, proč auto s bezpečnostními asistenty typu City Safety, které mají samy přibrzdit nebo zastavit před překážkou, nezareagovalo samo. Ze záběrů je sice vidět, že osoba vstupuje ze stínu, v okamžiku nehody se ale nachází přímo uprostřed masky chladiče.

Uber už dříve oznámil, že aktuálně pozastavuje projekt autonomního řízení, než se nehoda vyšetří.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy