Policie zveřejnila video z první smrtelné nehody autonomně řízeného vozu Uberu

Eva Srpová Eva Srpová
22. 3. 2018 8:56
Arizonská policie zveřejnila videozáběry z Uberem vlastněného autonomního vozu značky Volvo. Z nich vyplývá, že osoba, která při nehodě zahynula, sice vešla do silnice ze stínu na poslední chvíli, na druhou stranu osoba, která seděla v autě, nedávala pozor a během inkriminované chvíle se dívala někam "dolů", zřejmě do mobilního telefonu. Vůz navíc vůbec nezareagoval na překážku.
Záběry z první známé smrtelné nehody autonomně řízeného auta ukazují, že na vině byla zřejmě i osoba, která měla na řízení dávat pozor. | Video: Reuters

V noci 19. března došlo k první smrtelné nehodě autonomně řízeného vozu. Stalo se tak ve státě Arizona v předměstské čtvrti Tempe města Phoenix, kde 49letá žena Elaine Herzbergová vstoupila do dvouproudé silnice mimo přechod a vedla přitom kolo.

V tu chvíli projíždělo Uberem vlastněné autonomně řízené Volvo XC90 rychlostí 60 km/h. Žena na místě zemřela. Jedná se o vůbec první veřejně známý případ, kdy autonomně řízené vozidlo usmrtilo chodce.

Policie poté uvedla, že se patrně nejednalo o chybu automatického ovládaní vozidla, ve kterém seděl řidič, jehož povinností je v případě, kdy by to bylo nutné, zasáhnout do řízení. "Je zcela zřejmé, že by bylo těžké zabránit této nehodě v jakémkoli modu (řízení)," řekla poté listu San Francisco Chronicle policejní náčelnice z města Tempe Sylvia Moirová.

Jenže nyní arizonská policie zveřejnila videozáběry nejen situace, kdy Elaine Herzbergová vstoupila do silnice náhle a z neosvětleného místa, ale také zhruba 20sekundové záběry z vozu předcházející tragické nehodě. 

Na řízení v tu chvíli dohlížela 44letá Rafaela Vasquezová, a jak je ze záběrů patrné, nedávala pozor. Několik dlouhých sekund se neustále dívá někam dolů, podle spekulací zřejmě do mobilního telefonu. Pohledem k vozovce vzhlédne teprve ve chvíli, kdy už na náraz do chodkyně nestihne zareagovat.

Vyvstává tedy otázka, zda vyškolené osoby, které v autonomně řízených vozech sedí, skutečně dávají pozor a jsou připravené reagovat na nenadálé situace. Podle některých zdrojů byla Rafaela Vasquezová dříve trestanou osobou.

Je také otázkou, proč auto s bezpečnostními asistenty typu City Safety, které mají samy přibrzdit nebo zastavit před překážkou, nezareagovalo samo. Ze záběrů je sice vidět, že osoba vstupuje ze stínu, v okamžiku nehody se ale nachází přímo uprostřed masky chladiče.

Uber už dříve oznámil, že aktuálně pozastavuje projekt autonomního řízení, než se nehoda vyšetří.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur za slabou ochranu osobních údajů

Americký internetový prodejce Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur (19 miliard korun) za předávání osobních údajů v rozporu s pravidly pro jejich ochranu, známými pod zkratkou GDPR. Společnost to uvedla v podrobné zprávě o hospodaření, kterou veřejně obchodované firmy ve Spojených státech musejí povinně předkládat Komisi pro cenné papíry (SEC).

Lucemburský úřad pro ochranu osobních údajů (CNPD) uložil pokutu firmě Amazon Europe Core v rozhodnutí ze dne 16. července. O hrozící pokutě v červnu s odvoláním na zdroje obeznámené se situací informoval americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Ten ale uváděl, že částka bude činit zhruba polovinu, konkrétně přes 425 milionů dolarů (více než devět miliard korun).

"Věříme, že rozhodnutí CNPD je neopodstatněné, a hodláme se v této věci energicky bránit," uvedl Amazon. GDPR vyžaduje, aby firmy uživatele před použitím jejich osobních údajů požádaly o souhlas. Jinak jim hrozí vysoké pokuty. CNPD je v oblasti ochrany soukromí hlavním regulátorem Amazonu v EU, protože podnik má evropské ústředí v Lucembursku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy