Papež František dostal elektromobil. Podívejte se, v jakých autech se vozí a vozila hlava církve

Jan Markovič Jan Markovič
13. 6. 2017 12:58
Papežové jezdili v těžkých obrněných autech, nyní hlava katolické církve hledá vozy co nejekologičtější. Tomu odpovídá i poslední automobil, který dostala. Papež František se bude po Vatikánu odteď pohybovat v elektromobilu Opel Ampera-e. Nejmenší stát světa má a měl ve svém vozovém parku celou řadu dalších aut. Prohlédněte si výběr těch nejzajímavějších.
Foto: archiv

Francisco motors popemobile

Papamobil byl postaven pouze za účelem návštěvy Jana Pavla II na Filipínách v roce 1995. Vyrobila ho tamní automobilka Francisco motors. Obrněný vůz dnes objíždí tamní kostely, aby si ho mohli prohlédnout všichni věřící.

Foto: archiv

Range Rover

Při cestě do Velké Británie muselo papeže vozit samozřejmě tradiční britské auto. Ideálem byl luxusní off-road, předchůdce dnešních velkých SUV Range Rover.

Foto: archiv

Mercedes-Benz 600 Pullman Landaulet

Ačkoliv s touto limuzínou jezdili i diktátoři, jako byl Idi Amin nebo Saddám Husajn, v otevřené verzi Laundaulet sloužila i Svatému stolci. Díky stahovací střeše bylo na papeže dobře vidět.

Foto: archiv

Lincoln Continental

Papež ale jezdil i vozy americké provenience. Konkrétně si mohl užívat tento Lincoln Continental z roku 1964. Podobný vozil americké prezidenty.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Šéf německé romské rady chce o Teplicích jednat s Maasem, pro Hamáčka má dopis

Jako nelidský, odporný a brutální označil šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose sobotní zásah české policie v Teplicích, po kterém v sanitce zkolaboval a zemřel Rom. Rada, která sdružuje romská etnika, vidí podobu s případem černocha George Floyda. Ten zemřel ve Spojených státech loni v květnu poté, co mu policista několik minut klečel na krku. Rose ČTK řekl, že předal českému velvyslanci v Německu Tomáši Kafkovi dopis pro ministra vnitra Jana Hamáčka a již také kvůli věci požádal o jednání německého ministra zahraničí Heika Maase.

Rose se ve čtvrtek setkal s Maasem u příležitosti piety v památníku židovských obětí holokaustu, kde byl ministr zahraničí společně s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkem. "Maase jsem poprosil o rozhovor," řekl.

Šéfa rady ve stejný den přijal český velvyslanec. Po jednání Rose řekl ČTK, že Kafkovi předal dopis pro Hamáčka. "V dopise adresovaném českému ministrovi vnitra jsem jasně vyjádřil naše očekávání," řekl o obsahu. "Naším hlavním požadavkem je nezávislá vyšetřovací komise a také odpovídající opatření proti nepřípustnému chování policistů," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy