Papež svatořečil pasáčky, kteří viděli Pannu Marii. Obřadu přihlíželo 400 tisíc poutníků

ČTK ČTK
13. 5. 2017 18:28
Papež František svatořečil dva ze tří pasáčků, kterým se měla před sto lety zjevit Panna Maria. Slavnostní mši se zúčastnilo podle odhadů úřadů 400 tisíc poutníků z celého světa. Portugalské úřady kvůli Františkově návštěvě přistoupily k mimořádným bezpečnostním opatřením.
Papež František ve Fátimě
Papež František ve Fátimě | Foto: Reuters

FátimaPapež František v sobotu na slavnostní mši v portugalské Fátimě svatořečil Franciska a Jacintu Martoovy. Jde o dva ze tří pasáčků, kterým se zde údajně před 100 lety zjevila Panna Maria.

Ceremonii přihlíželo podle odhadů 400 tisíc poutníků z celého světa.

V kdysi malé vsi Fátimě ve středním Portugalsku se 13. května 1917 třem pasáčkům podle katolické církve poprvé zjevila postava Panny Marie, která jim posléze sdělila tři tajemství.

Zasvěcení se prý dostalo tehdy desetileté Lucii dos Santosové, její sedmileté sestřenici Jacintě a devítiletému bratranci Francisku Martovi. Dvě mladší děti nedlouho po zjeveních podlehly pandemii španělské chřipky - Francisko v roce 1919 a Jacinta o necelý rok později.

Katolická církevsvatořečí lidi, jejichž život je považován za natolik ctnostný, že se po smrti ocitnou u boha a mohou jej prosit o zázraky.

Uzdravili chlapce, když se k nim modlila jeho rodina

Francisco a Jacinta tak prý stojí za uzdravením brazilského chlapce Lucase, který v roce 2013 vypadl z okna a přivodil si život ohrožující zranění hlavy.

Celá rodina se tehdy začala modlit k pasáčkům. Chlapec se po dvou dnech probral a začal se vyptávat na svou sestru, řekl agentuře Reuters jeho otec Joao Batista. Po několika dnech se úplně uzdravil a byl propuštěn z nemocnice domů.

Fátima se postupně stala světově proslulým poutním místem a prosperujícím centrem křesťanské turistiky. František navštěvuje Fátimu jako v pořadí čtvrtá hlava katolické církve.

Papež, který je v Portugalsku poprvé, přiletěl do země na dvoudenní návštěvu v pátek, kdy se sešel s prezidentem Marcelem Rebelem de Sousa.

Lisabon kvůli Františkově návštěvě přistoupil k mimořádným bezpečnostním opatřením. Úřady na každý den zmobilizovaly kolem 6000 členů bezpečnostních sil a záchranářů. Země obnovila hraniční kontroly.

Na otevřeném prostranství, kde se sloužila mše, byly umístěny betonové bloky, aby zabránily podobným útokům, jaké se odehrály v Nice a ve Stockholmu. Tam teroristé najeli do davu lidí nákladními auty.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Rusko udělilo Snowdenovi povolení k pobytu na neomezenou dobu

Rusko udělilo bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi povolení k pobytu na neomezenou dobu. Oznámila to ve čtvrtek agentura TASS s odvoláním na Snowdenova právního zástupce Anatolije Kučerenu. Podle něj Američan zatím neuvažuje o tom, že by požádal o ruské občanství.

Snowdenovi podle Kučereny původně vypršelo povolení k pobytu v Rusku na konci dubna. Vzhledem k pandemii covidu-19 bylo prodlouženo automaticky do června, kdy si Snowden zažádal o jeho obnovení.

Edward Snowden je bývalý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA). V roce 2013 zveřejnil utajované informace tajných služeb, jež mimo jiné dokládaly, že rozvědky sbíraly telefonní záznamy týkající se milionů Američanů. Za vyzrazení těchto informací je v USA obviněn ze špionáže a krádeže, za což mu hrozí přes 20 let vězení. Od roku 2013 se před americkou justicí ukrývá v Rusku, které mu po jeho útěku ze Spojených států udělilo azyl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy