Papež František dostal elektromobil. Podívejte se, v jakých autech se vozí a vozila hlava církve

Jan Markovič Jan Markovič
13. 6. 2017 12:58
Papežové jezdili v těžkých obrněných autech, nyní hlava katolické církve hledá vozy co nejekologičtější. Tomu odpovídá i poslední automobil, který dostala. Papež František se bude po Vatikánu odteď pohybovat v elektromobilu Opel Ampera-e. Nejmenší stát světa má a měl ve svém vozovém parku celou řadu dalších aut. Prohlédněte si výběr těch nejzajímavějších.
Foto: archiv

Mercedes-Benz G

Mercedes-Benz G byl postaven, aby vozil papeže v roce 1980 při jeho návštěvě Německa. Byl to právě tento vůz, který dal budoucím papamobilům jejich tradiční kombinaci bílé barvy se zlatými doplňky. Dříve byly papamobily jen bílé nebo černé.

Foto: archiv

Na rozdíl od uzavřených vozů, kde papež nastupuje speciálními dveřmi vzadu, byly k dispozici poměrně standardní dveře na boku doplněné o zlatá madla, aby se měl Jan Pavel II. čeho držet. Automobil vůbec neměl střechu. Základ poskytla verze 230G s řadovým benzinovým čtyřválcem.

Foto: archiv

V květnu 1981 papež přežil pokus o atentát, když se ve Vatikánu zdravil s věřícím z otevřeného papamobilu Fiat Campagnola. V reakci na něj dostal Mercedes-Benz G novou nástavbu.

Foto: archiv

Od počátku osmdesátých let až do nástupu papeže Františka tak papamobily jezdily vybavené neprůstřelným sklem. Zlata ale neubylo. Všimněte si například zlatých disků kol. Dnes je tento papamobil vystaven v muzeu Mercedesu ve Stuttgartu.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Microsoft představil novou verzi svého operačního systému Windows

Americká softwarová společnost Microsoft ve čtvrtek oficiálně představila novou verzi svého operačního systému Windows. Na virtuální prezentaci potvrdila, že nová verze ponese označení Windows 11. Podle agentury Reuters by se měla objevit na trhu koncem letošního roku.

Nejnovější verze Windows přináší řadu změn, a to mimo jiné v designu a ovládacích prvcích. Tlačítko Start a ikony aplikací jsou ve Windows 11 nově umístěny ve střední části spodního panelu, nová verze rovněž začala používat zaoblené rohy.

Windows jsou nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače na světě. Nynější verzi Windows 10 uvedla firma na trh v roce 2015. Vývojář Microsoftu Jerry Nixon tehdy tvrdil, že půjde o poslední verzi tohoto operačního systému.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy