Ode dneška můžete s autem už i na ruční mytí. Stát pro ně uvolnil omezení

Martin Přibyl Martin Přibyl
27. 3. 2020 13:07
Od dnešních šesti hodin ráno smějí být podle posledního nařízení vlády otevřeny automyčky a další malé provozovny včetně opraven elektroniky a domácích spotřebičů.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: iStock

Vláda včera uvolnila omezení týkající se uzavření maloobchodních provozoven. Motoristé tak mohou nově své auto odvézt umýt a vydezinfikovat na samostatnou ruční myčku. Dosud fungovaly jen kartáčové automatické linky, případně myčky, které sloužily potřebám autoservisu.

Postupné otevírání svých provozoven dnes Aktuálně.cz potvrdil i šéf řetězce Automyčka Express Richard Kettner. Jeho myčky fungují v nákupních centrech, kde je většina obchodů zavřená, proto ale stále počítá s tím, že se bude muset potýkat s omezenou návštěvností. "Dnes budeme provozy opět dotovat," řekl Aktuálně.cz. K vybraným programům jeho firma nabízí dezinfekci interiéru vozu ozónem.

Kartáčové mycí linky provozované u čerpacích stanic zůstaly po prvotním nařízení ohledně uzavření maloobchodních provozoven ze dne 14. března otevřené. "Provoz všech 81 mycích linek u čerpacích stanic OMV na území Česka nebyl nijak omezen a nadále pokračuje v běžném režimu," říká Michal Janda, marketingový manažer OMV Česká republika.

Některé řetězce jako třeba Benzina v první fázi ale přistoupily k omezení provozu doprovodných služeb. V provozu tak nebyly vysavače nebo pračky koberců. Při platbě za použití mycí linky doporučoval mluvčí sítě Pavel Kaidl použít mobilní aplikaci. Nově jsou již na čerpacích stanicích Benzina vysavače funkční, stejně jako pračky koberců, případně ruční mytí.

Automobilky doporučují v době epidemie auta dezinfikovat. Nejrizikovějšími jsou pochopitelně vozy, v nichž se střídá několik řidičů, nebo taxíky. Viry mohou ulpět na volantu, řadicí páce, ruční brzdě, ovládání klimatizace, rádia, světel nebo na vnějších a vnitřních klikách. Podle Jany Parmové, vedoucí lékařky Škoda Auto, je ideální použít dezinfekci na bázi isopropylalkoholu a mikrovláknový hadřík. Vhodné je rovněž vyčistit klimatizaci.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Podle Kaczyńského budou volby polského prezidenta nejpozději 28. června

Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je překazit, prohlásil dnes rezolutně předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Dal přitom najevo, že k tomu využije "všechny prostředky, jež má stát k dispozici".

V Polsku pokračují ostré politické spory o termín už odložených voleb - opozice chce delší odklad, PiS konání co nejdříve. Původně byly volby hlavy státu vypsané na 10. května, ale kvůli šíření koronaviru se nekonaly. Vláda přes odpor opozice neuspěla se svou snahou prosadit zákon o výhradně korespondenčním hlasování. Volby nyní nestihne uspořádat ani do konce května.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status, řekl americký ministr zahraničí

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to ve středu v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy