Autoservisy dnes nakonec otevřít mohou. Nefungují autoškoly, prodej aut pouze on-line

Martin Přibyl Martin Přibyl
Aktualizováno 16. 3. 2020 12:37
Vláda dnes v noci upřesnila rozsah omezení prodeje a poskytování služeb v maloobchodních provozovnách. Upravila tak sobotní nařízení, které se původně vztahovalo i na autoservisy. Ty však nově dostaly výjimku, která podle vlády platí pro: "autoservisy, pokud v provozovně není v jednu chvíli více než 30 osob, odtahové služby a prodejce náhradních dílů".
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: iStock

Uzavřít nově budou muset také autoškoly. Zůstat v platnosti by měl rovněž zákaz prodeje aut nebo provozu ručních automyček, o čemž jsme informovali v sobotu.

Samostatné automyčky mohou být otevřeny jen pro potřeby autoservisu. Otevřít mohou podle informací Ministerstva průmyslu a obchodu i provozovny STK.

Servisy nemusí fungovat plnohodnotně. Například síť nezávislých auto- a pneuservisů BestDrive po sobotním uzavření svoje pobočky v pondělí otevřela. Pracují ale v omezeném režimu. "Přesné informace se naši zákazníci dozvědí přímo na pobočkách a na našem webu," říká mluvčí řetězce Lucie Matušková.

Nouzový režim by ale podle ní měl zahrnovat mj. zákaz vstupu zákazníků v karanténě nebo s příznaky nemoci, zákaz vstupu přímo do prostoru servisu nebo to, že do prodejny smí zákazníci pouze jednotlivě. V provozovnách také není možná platba hotovostí.

V případě servisů značek VW, Audi a Seat importér nejprve v sobotu prodejcům doporučil zvážení otevření poboček. "Provozovny prodeje a servisu motorových vozidel nebyly výslovně do výjimek zahrnuty. Vedení Porsche ČR proto doporučilo svým obchodním partnerům, aby otevření provozovny důkladně zvážili," píše firma v oficiálním vyjádření.

Podle informací Aktuálně.cz ze sociálních sítí a webových stránek zůstala většina dealerství uzavřena. Ostatně zákaz otevření autoservisů v sobotu potvrzovalo i oficiální vyjádření Ministerstva průmyslu a obchodu.

Od pondělí ale servisy koncernových značek pracují. Existují však takové, kde najednou pracuje více než třicet osob a v takovém případě musí jejich provozovatelé sáhnout k omezením provozu. "Možnost otevřít servisy nám potvrdila informační linka Ministerstva zdravotnictví," píše importér. Prodej nových aut zde však probíhat nesmí. "Naším cílem je udržení mobility našich zákazníků, zejména těch, kteří jsou zapojeni do integrovaného záchranného systému a zásobování obyvatel," stojí v prohlášení.

Zavřené by neměly být ani dílny značky Toyota. "Budeme striktně dodržovat limit 30 osob na jednom místě," řekla aktuálně.cz mluvčí značky Jitka Jechová. Velkou pomocí je to, že se zákazník může na servis objednat na přesnou hodinu. Jechová rovněž doporučuje sledovat situaci u konkrétního dealera.

Značky skupiny PSA (Peugeot, Citroën Opel), rovněž servis neomezují, doporučují ale kontaktovat dealera. Importér poskytl prostředky pro snížení přímého kontaktu se zákazníkem, např. nástroj Video Check, jehož pilotní testování v současné době probíhá. Tento nástroj umožní dálkové potvrzení rozsahu zakázky, včetně dokumentace rozsahu prací a souhlasu zákazníka.

"Motoristé by měli jezdit do servisu jen s neodkladnými servisními zákroky. To, co může počkat, ať počká, ovšem servisní interval by neměl být překročen o více než 3000 km nebo 2 měsíce," říká mluvčí Peugeotu Radka Matthey. Řidičům radí, aby jezdili opatrně a sami poruchám svých vozů předcházeli tak, že omezí jejich opotřebení.

Servis (až na časové omezení provozní doby na pobočce na pražském Spořilově) v současné době neomezil ani jeden z velkých dealerů, společnost Auto Palace. Klasický prodej je ale uzavřen, prodejci komunikují jen přes e-mail a telefonicky. 

"V současné době řešíme zprovoznění on-line prodeje nových a ojetých aut s doručením domů. Musíme ale vyřešit ještě řadu věcí, například způsob přihlášení, nebo přehlášení vozidla a také čtrnáctidenní lhůtu na vrácení u nových aut," řekl Aktuálně.cz mluvčí Auto Palace Stanislav Perkner.

On-line prodej s doručením vozu na zákazníkovu adresu již spustila síť autobazarů AAA Auto. "Vidíme, že lidé se rychle učí kupovat on-line s dovozem domů i ojeté vozy. Je také důležité říci, že vláda nezakázala prodej podnikatelům a firmám, kde pokračujeme v běžném režimu prodeje v kancelářích, aby mohli nadále podnikat," tvrdí šéfka AAA Auto Karolína Topolová.

On-line zpravodajství ke koronaviru najdete zde.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy