Elektřina jako poslední naděje pro MPV. Kdysi populární auta jsou dnes na vymření

Jan Matoušek Jan Matoušek
27. 5. 2019 6:02
Dnešnímu trhu s novými auty přesvědčivě vládnou SUV. Není to však tak dávno, kdy místo na výsluní držela MPV. Velkoprostorové vozy však postupně své pozice vyklidily a jedno po druhém končí v nabídkách jednotlivých automobilek. Tam je postupně nahrazují osobní dodávky. Přesto i pro MPV existuje naděje, že do pár let nezmizí.
Foto: Peugeot

Proč jsou osobní dodávky stále populárnější? Zásadní důvody jsou dva - nabízí víceméně stejný nebo větší prostor než klasická MPV, ovšem za nižší cenu. Navíc už dávno neplatí, že základ v dodávce znamená velké kompromisy v otázce jízdních vlastností, komfortu nebo bezpečnosti. Například modely koncernu PSA a Toyoty stojí na modulární platformě EMP2, kterou používá třeba i SUV Citroën C5 Aircross nebo nový Peugeot 508.

Jak už však bylo zmíněno, jedním z hlavních argumentů zůstává cena. JATO Dynamics spočítalo, že malá osobní dodávka stojí v průměru o 5511 euro (asi 142 tisíc korun) méně než malé MPV, kompaktní osobní dodávka stojí v průměru o 6339 euro (asi 164 tisíc korun) méně než kompaktní MPV a středně velká osobní dodávka stojí v průměru o 5595 euro (asi 145 tisíc korun) méně než středně velké MPV.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy