Elektřina jako poslední naděje pro MPV. Kdysi populární auta jsou dnes na vymření

Jan Matoušek Jan Matoušek
27. 5. 2019 6:02
Dnešnímu trhu s novými auty přesvědčivě vládnou SUV. Není to však tak dávno, kdy místo na výsluní držela MPV. Velkoprostorové vozy však postupně své pozice vyklidily a jedno po druhém končí v nabídkách jednotlivých automobilek. Tam je postupně nahrazují osobní dodávky. Přesto i pro MPV existuje naděje, že do pár let nezmizí.
Foto: Opel

Jak vyplývá z čísel i rozhodnutí automobilek, klasická MPV už jsou v Evropě spíše "mrtvou" kategorií. Jednou z mála novinek za poslední dobu byl mezi velkoprostorovými vozy Mercedes-Benz třídy B. Ten přitom přišel v době, kdy BMW zřejmě ukončí výrobu jediného prémiového konkurenta - BMW řady 2 Active a Gran Tourer.

Z popela velkoprostorových aut ale zároveň povstává i jejich nástupce. Jsou jimi osobní dodávky, jejichž prodeje v Evropě stabilně rostou a z 348 tisíc v roce 2013 se loni dostaly na 496 tisíc.

Automobilky pak právě v tomto segmentu představují celou řadu novinek. Jen loni to byla trojčata Citroën Berlingo, Opel Combo Tour a Peugeot Rifter, k nimž se ještě letos přidala Toyota ProAce City Verso. Opel nahradil Zafiru modelem Zafira Life, což je sourozenec Citroënu SpaceTourer, Peugeotu Traveller a Toyoty ProAce Verso - opět jde ve všech případech o na osobní vůz přestavěnou dodávku. Právě tyto modely v nabídkách svých značek zcela nahradily klasická MPV.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy