Vyzkoušeli jsme si obytný mercedes. Přespí v něm pět lidí a jezdí jako osobák. Konkurentů moc nemá

Jiří Kaloč
1. 7. 2018 14:22
Benátský kupec Marco Polo podnikl ve 13. století neuvěřitelnou cestu z Itálie do Číny a na základě tohoto putování napsal knihu, která je považována za nejstarší svědectví o Asii. Jeho jméno je dnes symbolem objevování. A tak byl podle něj pojmenován kráter na odvrácené straně Měsíce, letiště v Benátkách, brazilský autobus nebo jeden německý obytný automobil. Dům na kolech se jménem slavného cestovatele má Mercedes v nabídce již od roku 1997. Poslední verzi představuje model s dodatkovým jménem Horizon. Je určen pro cestovatele, kteří raději večer zajdou do restaurace a k přenocování nepotřebují více než kvalitní postel. Zároveň jsou zvyklí na cestování v plném komfortu osobního auta.

Tři varianty na výběr

Úprava Marco Polo od Mercedesu s výbavou od firmy Westfalia má mezi karavanisty solidní renomé. V poslední generaci postavené na modelu Vito se nabízí obytný automobil hned ve třech verzích. Zákazník si tak může vybrat, zda si vystačí se zvedací střechou a lůžkovou úpravou interiéru, nebo potřebuje k životu kuchyňskou linku s lednicí, vařičem a dřezem. První dva se jmenují Marco Polo Activity a Marco Polo Horizon, třetí pak prostě Marco Polo. 

Plně vybavené Marco Polo je sice relativně kompaktní, ale již pravý obytný automobil. Můžete v něm proto bydlet se vším komfortem, ale s ohledem na celkovou hmotnost se pohybuje trochu těžkopádně a využití jeho vnitřního prostoru je vzhledem k vestavěné kuchyňské lince omezené. Oproti tomu modely Activity a Horizon mají vlastně pouze výbavu na spaní, ale jinak je lze v každodenním životě používat jako klasické MPV. Rozdíl je v tom, že verze Activity je postavená na užitkovém Vitu, zatímco Horizon vychází z osobní třídy V.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Britská policie řešila tanker v Lamanšském průlivu. Na palubě byli černí pasažéři

Britská policie spolu s pobřežní a pohraniční stráží v neděli zasahovaly kvůli incidentu na ropném tankeru v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Důvodem bylo několik černých pasažérů, kteří podle sdělení policie slovně vyhrožovali posádce. Informovala o tom agentura Reuters. Rozhlas ostrova Wight večer oznámil, že operace skončila zatčením sedmi podezřelých.

"Na palubě tankeru bylo několik černých pasažérů, kteří slovně vyhrožovali posádce. Nikdo nebyl zraněn," uvedla policie v prohlášení. BBC citovala právníky řeckého majitele lodi, podle nichž "stoprocentně nejde o únos", jak se předtím také spekulovalo.

K lodi, která se plaví pod liberijskou vlajkou, vyrazila v neděli plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne.

Zdroj: ČTK
Další zprávy