Armádní obrněnec, který postavil český Zetor, předvedl, že se v terénu nezastaví před ničím

Eva Srpová Eva Srpová
27. 6. 2018 10:19
Podívejte se na video, ve kterém exceluje Zetor Gerlach. Jde o armádní obrněné vozidlo, které by mělo vydržet skoro všechno. Kabina je postavená jako pancéřovaná kapsle a měla by odolat i střepinám z granátu.
Jede Zetor, ale není to traktor. Gerlach pro armádu exceluje v terénu. | Video: Zetor Engineering Slovakia

Zetor, to nejsou jen traktory. V roce 2016 představil koncept pásového vozidla Wolfdog pro Armádu České republiky. Loni pak firma Zetor Engineering, která je součástí společnosti HTC Investments, ukázala lehké bojové vozidlo Fox na bázi Mercedesu třídy G.

Letos její slovenská pobočka odhalila další vojenský speciál. Jmenuje se Gerlach a jde o čtyřkolové obrněné vozidlo, které má vynikat ohromnou odolností. Kabina je totiž de facto "kapsle" chráněná ocelovým aramidovým pancéřováním.

Díky tomu Gerlach vydrží nejen nášlapné miny, ale odolá i střepinám z dělostřeleckého granátu ze vzdálenosti až 60 metrů. Váží 12,5 tuny, měří 2,5 metru a podvozek má světlost 46 cm.

A právě proto zvládá i opravdu náročný terén. Vyjede překážku vysokou i půl metru a může se brodit ve vodě hluboké 1,2 metru. Podívejte se na video, ve kterém předvádí své schopnosti.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy