reklama
 
 

Chystáte se do Chorvatska? Víme, kudy jet a jak si užít cestu

AKTUALIZOVÁNO 19. 6. 2018
Foto: Aktuálně.cz
Tisíce Čechů vyrazí letos k Jadranu. Pokud patříte mezi ně a pro cestu jste se jako většina rozhodli využít auto, přinášíme řadu tipů, jak na to. Od ideálních tras do blízké Istrie i dalekého Dubrovníku po tipy, kde se na cestě zastavit. A víte, jaké jsou ty nejlepší pláže v Chorvatsku? Prohlédněte si náš podrobný přehled.

Praha/Split/Dubrovník - Chorvatsko loni navštívilo 17,4 milionu turistů, tři čtvrtě milionu bylo z Česka. Letos se k Jadranu znovu chystají stovky tisíc Čechů. Nejbližší moře najdou na poloostrově Istrie, jehož nejvýznamnější město Pula je vzdálené z Prahy asi 900 kilometrů a devět hodin čisté jízdy.

Cesta úplně na jih země až do Dubrovníku je náročnější. Trasa dlouhá 1300 kilometrů si vyžádá nejméně 13 hodin jízdy a větší náklady za palivo i dálniční poplatky.

Není ale nutné do cílového místa pospíchat. Ať už jedete třeba jen do Zadaru, Šibeniku nebo na slavný ostrov Brač se Zlatou kosou v městečku Bol, můžete se po cestě zastavit na zajímavých místech. Klasikou jsou třeba nádherná Plitvická jezera, za pozornost ale stojí i slovinské Julské Alpy. Cestu si můžete okořenit i méně tradiční jízdou přes Itálii.

Ať už si ale vyberete jakoukoliv trasu, je dobré se připravit na podmínky silničního provozu v jednotlivých zemích. Jaká jsou nejdůležitější pravidla pro motoristy v cílové destinaci i v tranzitních zemích najdete v následujícím podrobném přehledu.

Cestu do Chorvatska jsme pro vás sami projeli. Jen po dálnicích jsme najeli skoro 2000 kilometrů. Díky tomu víme, kde se zastavit a jakým místům se naopak vyhnout. Více nejdete v následující galerii.

Před cestou je vhodné prověřit situaci na některých hraničních přechodech, zejména na hranicích EU. Kolony, které budou znamenat třeba i celý den čekání, se mohou tvořit například na jihu Maďarska. Více čtěte zde:

Řešili jsme také cestu zpět. V následující přehledné grafice se můžete podívat, jak se dostat až z Dubrovníku do Prahy za jeden den a ještě si přitom prohlédnout prakticky povinnou zastávku - Plitvická jezera. Pozor dejte například na rozbité silnice nebo poněkud dražší palivo. Více zde:

Chorvatské pobřeží včetně ostrovů čítá na 6278 kilometrů. Kromě pevninských pláží si lze užívat dovolenou i na některém z více než tisíce větších či menších ostrůvků. Prozkoumali jsme žebříčky nejlépe hodnocených pláží v zemi a vybrali jedenáct, které stojí za to navštívit.

Poloostrov Istrie patří mezi vůbec nejoblíbenější letní cíle Čechů. Rozprostírá mezi přístavy Rijeka a Terst. Existuje několik cest a jejich derivátů, jak se na poloostrov dostat, my jsme si vybrali dvě. Hodně samozřejmě záleží na tom, z jakých koutů České republiky vyrazíte. Takže přes Vídeň nebo Linz? Čtěte dál:

Do Istrie jsme se vydali ještě jednou, tentokrát ale méně tradiční cestou přes Itálii. Druhý díl cesty do nejbližšího chorvatského moře najdete zde:

Pokud se chcete cestou zastavit a na chvíli si odpočinout, stojí za pozornost Sečoveljské soliny u hranic s Chorvatskem. Kaskádovité mělké nádrže táhnoucí se až k obzoru jsou ideálním místem k odpočinku od davů turistů.

Pokud patříte mezi fanoušky seriálu Hra o trůny, můžete si projít Dubrovník, kde se slavná série z části natáčela. My jsme to udělali také a místa pečlivě nafotili. Poté jsme se srovnali s filmovými záběry. Jak vypadají ve skutečnosti a jak v seriálu se můžete podívat povedené grafice:

Ještě než vyrazíte k Jadranu, můžete si čekání zkrátit prohlídkou dobových fotografií Chorvatska a jejich srovnáním s tím, jak země vypadá dnes. Podívejte se do povedené galerie, jak se za 130 let změnila naše druhá domovina.

Za pozornost ale určitě stojí i fotografie českého pilota Jiřího Průši, který se se svým letadlem vydal nad pobřeží Jadranu. Výsledek si můžete prohlédnout v zajímavé fotogalerii.

autor: Jan Markovič | 11. 6. 2018

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama