Kouřit v autě se smí i nadále, dokonce za přítomnosti dětí. V zahraničí za to tvrdě zaplatíte

Ondřej Běhal
Aktualizováno 31. 5. 2017 21:46
Česko zavedlo protikuřácký zákon. Zapálit si nelze v restauracích, ale třeba ani na zastávkách veřejné dopravy. Ve svých autech však mohou řidiči kouřit dál i přesto, že je to podle odborníků stejně nebezpečné jako zakázané používání mobilního telefonu. Zákon v Česku neomezuje ani kouření ve voze za přítomnosti malých dětí, což je skutek, za který můžete v Itálii dostat pokutu převyšující sto tisíc korun.
Kouření v autě. Ilustrační foto.
Kouření v autě. Ilustrační foto. | Foto: iStock

Snaha senátora Václava Hampla z KDU-ČSL zakázat kouření v autech, pokud v nich jedou děti, narazila na odmítavý postoj kolegů. Zpřísnění stávajícího zákona v tomto smyslu nedoporučil ani ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Podle Romana Budského z Týmu silniční bezpečnosti přitom už vykouření jedné cigarety vytvoří z auta plynovou komoru s koncentrací škodlivin jedenáctkrát vyšší než v průměrném baru.

I jedoucí vozidlo s otevřeným oknem má podle Budského o dvě třetiny horší vzduch než zakouřená restaurace. Některé sloučeniny z cigaretového kouře mají silně negativní vliv na řidičův výkon. Velkým nebezpečím je například oxid uhelnatý, kvůli kterému ztrácí červené krvinky okysličovat buňky v těle.

Soustředění řidiče kuřáka neprospívají rituály spojené se zapálením a uhašením cigarety, ale i její konzumace, při níž hrozí například vlétnutí žhavého popelu do oka nebo jeho odklepnutí do rozkroku. "Kuřácký rituál za volantem může být nebezpečný jako odesílání textové zprávy z mobilního telefonu. Tedy spojený s šestinásobným nárůstem rizika havárie," tvrdí Budský.

Kouření v autě, kde cestují i děti, zůstává v Česku právně beztrestné. Pokud vás ale při podobném skutku přistihne policie v Itálii, můžete zaplatit pokutu až 5000 eur, tedy více než sto třicet tisíc korun. Kouřit tam podle ÚAMK nesmíte, pokud vezete v autě dítě do 17. let, nebo těhotnou ženu.

Pokuty za podobný přestupek zaplatíte i v Řecku (děti do 12 let, až 1500 eur), Velké Británii (50 liber), Skotsku (děti do 18 let, až 100 liber) nebo na Kypru (děti do 16 let, 85 eur). V dalších zemích jako je Německo, Rakousko, Polsko nebo Francie se o tomto zákazu kouření v autě za přítomnosti dětí podle ÚAMK diskutuje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy