Foto: Jiný kraj, jiný bič. Podívejte se, jaké protikuřácké zákony mají nejen v sousedních zemích

Foto: Jiný kraj, jiný bič. Podívejte se, jaké protikuřácké zákony mají nejen v sousedních zemích
V druhé polovině 20. století, kdy výzkumné studie ukázaly nebezpečnost pasivního kouření pro veřejnost, tabákové společnosti odstartovaly „zdvořilou informační“ kampaň. Ze strachu o ztrátu příjmu tento průmysl vytvořil mediální a legislativní program, který se zaměřil na „přizpůsobení“.
Byla povzbuzována tolerance a zdvořilost jako cesta k uklidnění zvýšeného napětí mezi kuřáky a lidmi okolo. Státy USA byly vyzývány, aby prosadily zákony nařizující oddělené nekuřácké sekce.
Až do tohoto okamžiku byly zákazy omezeny jen na určitá města, státy a okresy. Roku 1975 vydala Minnesota Clean Indoor Air Act a stala se prvním státem se zákazem kouření na většině veřejných míst.
Kalifornie v roce 1998 nařídila úplný zákaz kouření, který obsahoval i kontroverzní zákaz kouření v barech. Úspěch kalifornského zákazu povzbudil další státy jako New York pro implementaci svého vlastního zákona.
Foto: Reuters
Vanda Nárožná
31. 5. 2017 18:56
Hlavním důvodem pro zákaz kouření je ochrana pracovníků a občanů před onemocněním srdce, rakovinou a dalšími chronickými i akutními nemocemi způsobenými pasivním kouřením. V mnoha zemích byl zákaz kouření v uzavřených prostorách začleněn v různých formách do legislativy. Podívejte se, jak konkrétně vypadají "protikuřácké" zákony ve vybraných státech.
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy