Senátoři schválili protikuřácký zákon beze změn, diskutovali o něm pět hodin

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 19. 1. 2017 15:31
Senátoři schválili protikuřácký zákon beze změn. Norma zakazuje kouření v restauracích nebo na nástupištích, užívání elektronických cigaret v nemocnicích, školách či nákupních centrech či prodej cigaret v automatech, nelze-li vyloučit jejich zakoupení osobami mladšími 18 let. Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

PrahaSenát schválil takzvaný protikuřácký zákon beze změn. Od konce května tak má platit absolutní zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin. Horní komora o přijetí normy ve čtvrtek rozhodla po téměř pětihodinovém maratonu argumentů pro a proti navrženým opatřením. Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten ve čtvrtek zopakoval, že zákon podepíše.

Předlohu v závěrečném hlasování podpořilo 45 ze 68 přítomných členů horní komory, jednotně pro hlasovali pouze přítomní členové klubu ANO a Klubu nezávislých senátorů.

"Vítězí tak zájmy ochrany zdraví nás všech, což kvituji s potěšením nejen jako ministr zdravotnictví, ale i jako zodpovědný občan a otec rodiny. Věřím, že i pan prezident připojí svůj podpis pod tuto normu,“ uvedl po schválení zákona ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD), který prosazení protikuřáckého zákona od počátku svého ministerského mandátu řadil mezi své priority.

Norma má zavést také zákaz kouření na nástupištích, užívání elektronických cigaret v nemocnicích, školách či nákupních centrech nebo prodej cigaret v automatech, nelze-li vyloučit jejich zakoupení osobami mladšími 18 let.

Návrh počítá se sankcemi ve formě zákazu činnosti až na dva roky za porušení zákazu prodeje cigaret mimo vybraná místa nebo osobě mladší 18 let, případně za prodej alkoholu podnapilému člověku. Právě toto ustanovení se stalo předmětem nejčastější kritiky řady senátorů včetně vládní KDU-ČSL. O jeho zrušení ale Senát nehlasoval.

Podobně dopadla i snaha Ivo Valenty (za Stranu soukromníků) povolit kuřárny v pohostinstvích, pokud budou bez obsluhy, nebo návrh Václava Hampla (za KDU-ČSL) zakázat kouření v autech, pokud v nich jedou děti. Toto zpřísnění zákona nyní nedoporučil ani ministr Ludvík, podle něhož je norma maximálním kompromisem.

Zákon podle ministra rozšiřuje okruh míst, kde bude zakázán prodej tabákových výrobků, elektronických cigaret a alkoholických nápojů, například o pojízdné prodejny. Zákon rovněž zvyšuje sankce za prodej tabákových výrobků a alkoholu. Například v případě prodeje cigaret dětem vládní předloha počítá až s dvoumilionovou sankcí. "Navrhované sankce mají působit především preventivně před porušováním povinnosti. Cílem není trestat," zdůraznil ministr.

 

Právě se děje

Další zprávy