Rozdíl 30 let. Jaká auta se v Československu prodávala v roce 1989 a kolik stála?

Petr Korbel
29. 7. 2019 6:03
Pokud jste si před třiceti lety chtěli koupit automobil za československé koruny, museli jste zamířit do sítě mladoboleslavské Škody nebo Mototechny, a téměř tři čtvrtiny prodaných nových aut byly Škodovky. Sestavili jsme přehled, co se tehdy ještě dalo koupit.
Foto: Výrobci

Oltcit Club 11 R

Konstrukce rumunského třídveřového vozu byla dílem francouzského Citroënu, první exempláře vznikly na počátku 80. let. Automobil mohl převážet až pět cestujících. Podélně uložený vzduchem chlazený plochý čtyřválec o objemu 1,1 litru poháněl přední kola. Oltcit vypadal moderně, a když se v roce 1987 poprvé objevil na našem trhu, vzbudil obrovskou pozornost.

Kvalita však byla extrémně kolísavá a v roce 1989 už zájem českých zákazníků o rumunská auta opadl. Nejvyšší rychlost činila 145 kilometrů, spotřeba měla být 7 až 10 litrů na sto kilometrů. Na našem trhu hrála roli základního typu verze Oltcit Club 11 R, ale v roce 1989 již byla polovina dodaných oltcitů v lépe vybavené modifikaci Club 11 RL. Cena startovala na částce 69 tisíc korun. Dodávka pro zdejší trh v roce 1989 čítala 13 tisíc kusů.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy