Rozdíl 30 let. Jaká auta se v Československu prodávala v roce 1989 a kolik stála?

Petr Korbel
29. 7. 2019 6:03
Pokud jste si před třiceti lety chtěli koupit automobil za československé koruny, museli jste zamířit do sítě mladoboleslavské Škody nebo Mototechny, a téměř tři čtvrtiny prodaných nových aut byly Škodovky. Sestavili jsme přehled, co se tehdy ještě dalo koupit.
Foto: Škoda Auto

Škoda 120 L

Škodovky s motorem vzadu si kupovali lidé, kteří nehodlali čekat ve frontě na modernější typ Favorit. A rovněž ti, kteří si chtěli na poslední chvíli pořídit levnější vozidlo s motorem vzadu, na což byli zvyklí. Vždyť taková auta vyráběl mladoboleslavský podnik už od roku 1964, přičemž řada 120 pocházela z roku 1976. Základ nabídky tvořil pětimístný sedan Škoda 120 L se čtyřstupňovou převodovkou.

Řadový kapalinou chlazený motor o objemu 1,2 litru mu uděloval maximální rychlost 140 kilometrů za hodinu při spotřebě 6,4 až 9,7 litru benzínu. Dále si zákazníci mohli vybrat inovované sedany Škoda 125, 135 a 136 s pětistupňovou převodovkou, a k tomu prestižnější, leč jen čtyřmístné kupé Rapid. Ceny startovaly na částce 65 630 korun za Škodu 120 L. Všech škodovek s motorem vzadu přišlo v roce 1989 do tuzemské maloobchodní sítě přes 45 tisíc kusů.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy