Rozdíl 30 let. Jaká auta se v Československu prodávala v roce 1989 a kolik stála?

Petr Korbel
29. 7. 2019 6:03
Pokud jste si před třiceti lety chtěli koupit automobil za československé koruny, museli jste zamířit do sítě mladoboleslavské Škody nebo Mototechny, a téměř tři čtvrtiny prodaných nových aut byly Škodovky. Sestavili jsme přehled, co se tehdy ještě dalo koupit.
Foto: Archiv automobilky Fiat

Fiat 126P 650 E

Dvoudveřový automobil se vzduchem chlazeným řadovým dvouválcem (o objemu 0,65 litru) umístěným vzadu a čtyřstupňovou převodovkou. Nejmenší evropský automobil; vešli se do něj čtyři skromní cestující. Pod označením Fiat 126P 650 E se v 80. letech skrýval mírně inovovaný typ 126, který Italové představili už v roce 1972. K výhodám patřily obratnost ve městě a příznivá spotřeba ve výši 5 až 7 litrů na sto kilometrů.

Uspokojivá byla také spolehlivost a úroveň materiálů i zpracování, protože stejná v Polsku montovaná auta se v té době prodávala jako Fiat 126 také na Západě. K nevýhodám patřily nepatrný zavazadlový prostor a nízká maximální rychlost (105 kilometrů za hodinu). Fiat 126P stál 47 900 korun. Dodávky pro Československo kulminovaly v roce 1988, kdy dovoz z Polska činil skoro sedm tisíc kusů; v roce 1989 jich bylo řádově pět tisíc.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy