Motorističtí novináři si tříválcový motor 1,2 HTP nikdy příliš neoblíbili. Jeho drnčivý zvukový projev a vyšší spotřeba při jízdě dálničními rychlostmi, byly jako negativní vlastnosti zmiňovány v prakticky všech testech od roku 2003, kdy se poprvé objevil pod kapotou tehdejší první generace fabie.
Škoda však na své dítko (vyvinula ho již před jedenácti lety) nezanevřela a dokonce rozhodla o jeho nasazení pod kapotu svého zatím nejnovějšího modelu - rapidu.
Není to ale ten samý motor, jak se redaktor Aktuálně.cz mohl na vlastní kůži přesvědčit při krátké testovací jízdě v areálu zkušebního polygonu Škody v Úhelnici u Mladé Boleslavi.
Je to velký posun vpřed
Současně jsme měli možnost srovnat projev motoru s jeho předchůdcí, které jsou dodnes montovány do fabií a roomsterů.
Základ motoru je samozřejmě stejný, jako zmiňované "hátépéčko, má tedy původní hliníkový blok i hlavu válců. Rozvodové ústrojí bylo přepracováno již před třemi lety, kdy původní pouzdrový řetěz nahradil ozubený. Má samozřejmě 4 ventily na každém válci, stejně jako silnější varianta motoru HTP.
Nyní pro rapid, a také kvůli nutnosti splnit emisní normu Euro 5 byla nově naladěna řídicí jednotka a upraveno bylo sání i výfukový trakt.
Výsledkem je jednak navýšený výkon o 4 kW, motor tedy nyní disponuje maximálním přídělem síly 75 koní v 5400 otáčkách a maximálním točivým momentem 112 Nm v 3700 otáčkách za minutu.
Faktem je, že úpravy (a možná také lepší uložení motoru ve větším automobilu) pomohly. Alespoň tak lze usoudit z prvních několika kilometrů na zcela rovném úseku testovacího polygonu.
Spotřeba je zatím otazníkem
První změnu lze zaregistrovat hned po nastartování a zejména, pokud jste předtím řídili fabii s motorem 1,2 HTP. Motor je mnohem tišší a také vůz zdaleka tolik nerozvibruje. Technici, jak prozradili, poměrně dlouho hledali optimální nastavení volnoběžných otáček. Nakonec jsou na hranici 840 otáček za minutu (pokud není alternátor zatížen například zapnutou klimatizací - to se zvyšují o další stovku) a tato relativně vysoká hodnota přispěla k jeho kultivovanějšímu chodu.
I v rapidu se lze nyní s tímto motorem poměrně svižně rozjet. Motor nyní znatelně lépe reaguje na povely od plynového pedálu. Ovšem poměrně slušná dynamika končí se zařazením třetího rychlostního stupně. Rozjet auto na sto kilometrů v hodině trvá podle tabulek Škodovky 13,9 sekundy (přičemž s nejsilnějším benzinovým agregátem 1,4 TSI) to trvá jen 9,5 sekundy) a dočkat se maximální rychlosti 175 kilometrů by vyžadovalo přímo nebeskou trpělivost.
Nicméně pro pohodovou jízdu s dětmi na rodinný výlet nebo na víkendové cesty na chalupu bude i tento motor postačovat. ale Otázka je, zda se ale přece jen nutnost ho častěji vytáčet nepodepíše na výši účtů za benzín. I výrobce uvádí, že rapid s ním bude mít kombinovanou spotřebu 6,1 litru na sto kilometrů, což je nejvíce ze všech čtyř zážehových agregátů, které si lze vybrat.
To samozřejmě ověříme později při dlouhodobém testu vozu.