Gasolina, gasóleo, gázolaj či gazole. Víte, jak se říká benzinu a naftě v jiných evropských zemích?

Jiří Kaloč
26. 6. 2018 16:16
Za pár dní začnou dětem letní prázdniny, přichází doba dovolených a cestování. Mnozí vyrážíte za novými zážitky automobilem a cílem může být kterákoliv země starého kontinentu. Při svých cestách budete samozřejmě muset pravidelně doplňovat pohonné hmoty a někdy nebo spíše někde to může způsobit problém. Víte, jak se říká benzinu, naftě nebo LPG v dalších zemích mnohonárodnostní Evropy?
Který si vybrat? V případě tankovacího stojanu španělského Repsolu je to jednoduché, ale všude to takové není...
Který si vybrat? V případě tankovacího stojanu španělského Repsolu je to jednoduché, ale všude to takové není... | Foto: Aktuálně.cz

Při doplňování pohonných hmot na velkých nadnárodních čerpacích stanicích by většinou neměl nastat problém. Náš Natural 95 bývá většinou označen jako Eurosuper 95 nebo nějakým názvem v místním jazyce spojeným s číslicí 95, popřípadě 98 či 100. Nově v rámci sjednocení názvosloví v celé EU možná najdete i označení E5 (benzin s příměsí ethanolu do 5 %).

Jenže při tankování na nějaké zastrčené venkovské čerpací stanici se můžete setkat také s označením, které vůbec nic nepřipomíná. Například v Estonsku narazíte na pumpy, kde je u pistolí s benzinem nápis Pliivaba 95, ve Finsku 95 lyijytön, v Norku a Dánsku Blyfri, v Portugalsku S/Chumbo 95 a v Rumunsku 95 Fara plumb.

Pokud je tam číslice značící oktanové číslo příslušného benzinu, lze se podle toho stále nějak orientovat. Ale někde chybí i to. Známější označení pro bezolovnatý benzin jako Bleifrei či Unleaded asi nebudou činit problém. Jsou však i jiné názvy. Například v Itálii můžete narazit na Senza plombo, v Řecku na Aplie a v Portugalsku či Španělsku na Gasolina.

U stojanů s motorovou naftou to bývá jednodušší. Mezinárodní výraz Diesel podle německého vynálezce vznětového motoru je všeobecně rozšířený a srozumitelný, nově by se pak na stojanech zemí EU mělo objevit označení B7 (motorová nafta s příměsí bionafty do 7 %).

I v tomto se samozřejmě najdou výjimky, které mohou u tankujícího vyvolat nejistotu, zda do nádrže zasouvá tu správnou tankovací pistoli. Například ve Francii se naftě říká Gazole, v Maďarsku Gázolaj, v Řecku Petrelaio a v Portugalsku či Španělsku Gasóleo.

Ti, kdo jezdí na LPG, povětšinou narazí na stejně označené stojany, popřípadě na zkratku GPL (Itálie, Francie, Portugalsko, Španělsko) a známé výrazy Propan-butan (Bulharsko) nebo Autogas. I tady se ale však můžete setkat s názvy v místní řeči. V Chorvatsku to může být Autoplin, v Litvě Dujos a v Řecku Ieghra-ériej.

Dvakrát se raději podívejte, kterou pistoli berete do ruky v Maďarsku. V Portugalsku či Španělsku se totiž bezolovnatý benzin označuje jako Gasolina, zatímco motorová nafta Gasóleo.

Co se stane v případě záměny paliva, asi každý ví. Natankování nafty do auta s benzinovým motorem není tak jednoduché. Hrdla jejich palivových nádrží jsou totiž vybavena plastovým zúžením, do kterého se silnější ústí tankovací pistole s naftou nevejde.

Jak se říká benzinu, naftě a LPG v ostatních zemích evropské "osmadvacítky"
Jak se říká benzinu, naftě a LPG v ostatních zemích evropské "osmadvacítky" | Foto: Jiří Kaloč

Pokud byste do benzinového auta naftu přece jenom nějakým způsobem dostali, motor se totálně zanese a přestane táhnout. Oprava není třeba, stačí do nádrže opět natankovat benzin, který by se měl postarat o vyčištění. Nenávratné škody však natankování nafty může přinést u katalyzátoru.

Když někdo chce do auta s dieselovým motorem natankovat benzin, žádná technická zábrana v autě není. Benzin však může způsobit nenapravitelné škody. Na rozdíl od nafty totiž nemá mazací schopnosti, takže může zadřít palivové čerpadlo a podobně poškodit některé z dalších součástí vstřikovacího systému. Oprava pak bývá velmi drahá.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy