E jako benzin, B jako nafta? Řidičům nově pomůže i kolečko nebo kosočtverec

Markéta Zemánková Markéta Zemánková
5. 10. 2017 7:14
Názvy paliv se liší nejen mezi státy, ale čím dál častěji také v rámci jednotlivých zemí. Lidem tak mají pomoci nové symboly.
Nové symboly už najdeme třeba u čerpacích stanic Tesco.
Nové symboly už najdeme třeba u čerpacích stanic Tesco. | Foto: Tesco

Praha - Nejpozději za rok čeká řidiče u čerpacích stanic novinka. Do konce září 2018 musí na stojanech přibýt jednotné označení pro druhy paliv. Ta benzinová budou označena kolečkem, naftová čtvercem a alternativní kosočtvercem (přesněji čtvercem otočeným o 45 stupňů, tedy postaveným na špičku).

Symboly mají být jednotné po celé Evropské unii tak, aby se zahraniční řidič snadno zorientoval u stojanů. Názvy paliv se nicméně liší nejen mezi státy, ale čím dál častěji také v rámci jednotlivých zemí. Například v Česku letos přestaly už dvě velké sítě používat tradiční označení Natural 95. Benzina od března prodává vylepšenou směs pod názvem Efecta 95, řetězec MOL od října pod značkou EVO.

"Cílem jednotných symbolů je, aby na evropském trhu nepanoval zmatek ze značení paliv v národních jazycích a komerčních zkratkách," říká mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba. Podobu symbolů předepisuje nová technická norma převzatá z unijních předpisů. "Na harmonizaci se shodl celý palivářský sektor," dodává mluvčí.

Na první pohled matoucí jsou ale písmena, která se uvnitř grafických symbolů mají po celé Evropské unii vyskytovat. Zatímco benzin bude mít v kolečku písmeno E (jako ethanol), nafta neboli diesel má ve čtverci písmeno B (jako biodiesel).

Pojmenování souvisí s povinným přidáváním biosložky. Písmena totiž budou vždy doplněna číslem, které udává její maximální podíl v daném palivu. Současnému Naturalu 95 by odpovídalo označení E5 ukazující, že se jedná o benzinový typ paliva, které má maximálně pětiprocentní příměs bioethanolu.

Stejný grafický symbol s písmenem a číslem by měli řidiči časem najít i u víka nádrže svého auta, tedy v prostoru plnicích hrdel. Povinné to samozřejmě bude jen u nově vyrobených vozů. Číslo řidičům ukáže, jaký maximální podíl biosložky jejich auto snese.  

"Slyšel jsem připomínky, že není logické použití písmen E a B, když jde o benzin a naftu. Je ale třeba si uvědomit, že základní typ paliva je dán obrazcem, například čtvercem. A uvnitř toho obrazce je informace o podílu biosložky. Písmeno je tedy zkratkou biosložky, nikoliv základního typu paliva," vysvětluje Ivan Indráček z Unie nezávislých petrolejářů.

Na trh podle něj přijdou i další varianty alternativních paliv. Ty budou dodržovat konkrétní symboly, ale písmena uvnitř se mohou měnit. Vedle známých zkratek jako LPG nebo CNG tak uvnitř kosočtverců uvidíme třeba i XTL značící parafinickou naftu, norma počítá i s H2 pro vodík.

Obchodní názvy paliv, které čerpací stanice používají a snaží se jimi čím dál více odlišit, na stojanech mohou zůstat i nadále. Povinné bude jen to, aby se vedle názvů jako Natural 95, Efecta nebo EVO objevil i zmíněný symbol kolečka, čtverce nebo kosočtverce s písmenem a číslem.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy