Benzin před létem nezdraží, čekají analytici. V Česku se tankuje levněji než u sousedů

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
21. 5. 2017 11:58
Ropa sice zdražuje, ale ne tak výrazně, aby se Češi museli bát vyšších cen u čerpacích stanic. Před letní dovolenou každopádně analytici vzkazují: natankujte už v Česku, v zahraničí je dráž.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: iStock

Praha - Přestože cena ropy v posledních dnech opět stoupla nad hranici 50 dolarů za barel, čeští řidiči se nemusejí obávat, že by před letní dovolenou tankovali výrazně dráž než nyní. Pohonné hmoty v Česku zlevňují tři týdny v kuse a jsou na nejnižší letošní úrovni.

Podle údajů společnosti CCS klesla průměrná cena benzinu Natural 95 v Česku za uplynulý týden o 16 haléřů na 30,63 koruny za litr, u nafty o 19 haléřů na 29,67 koruny za litr.

Jak je možné, že tankování zlevňuje, když cena ropy roste? "Mezi cenou ropy a průměrnou cenou pohonných hmot je určitě zpoždění, které se pohybuje v rozmezí dvou až tří týdnů. Ropa v prvním květnovém týdnu zlevňovala, což se teď projevuje na čerpacích stanicích," vysvětluje Boris Tomčiak, analytik společnosti Finlord.

"Nicméně posledních deset dní už ropa opět zdražuje, proto můžeme s naprostou jistotou uvést, že pokles cen pohonných hmot v ČR se do konce května určitě zastaví a je možné i mírné zdražení oproti současné úrovni," dodává Tomčiak.

Pro aktuální zlevňování u benzinových pump v Česku je i další důvod. "Dolar vůči české koruně velmi prudce oslaboval, za poslední týdny o zhruba pět procent. Toto posilování české koruny zlevňuje veškerý dovoz v dolarech, včetně ropy," říká Martin Vlček, analytik BH Securities.

Tento trend bude podle Vlčka pokračovat. "Zde jsem na korunu mírný optimista, takže bychom se neměli dočkat žádného výrazného růstu cen pohonných hmot pro spotřebitele, ale zároveň neočekávám ani výrazné snížení cen benzínu a nafty do léta," dodává Vlček.

"Ceny pohonných hmot u českých čerpacích stanic aktuálně poklesly na své nejnižší letošní úrovně a řidiči se nemusí zdražování bát ani před nadcházející letní sezonou," dodává Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.

Řidičům navíc vzkazuje, aby před výjezdem na dovolenou natankovali v Česku plnou nádrž. "Pohonné hmoty jsou ve většině dovolenkových destinací, jako jsou Itálie, Rakousko, Německo, ale i třeba Slovensko, dražší, zejména kvůli vyšší spotřební dani," říká Kovanda. Dražší je třeba i Chorvatsko, jak můžete zjistit v cenové mapě online deníku Aktuálně.cz.

Cenu pohonných hmot podle analytiků výrazně vzhůru nepožene ani zasedání zemí OPEC, které na konci května nejspíš prodlouží těžební limit až do konce března 2018.

"Výraznější zdražování ropy nečekáme v důsledku rostoucí produkce v USA a dalších zemích mimo kartel OPEC. Náš předpoklad je, že v průběhu léta budou řidiči tankovat jenom o několik haléřů dráž oproti současné ceně a určitě budou ceny na pumpách pod pětiletým průměrem," říká Tomčiak.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy