Foto: Na Dakar se trénuje v marocké poušti. Vyzkoušeli jsme výcvik jezdců rallye na vlastní kůži

Foto: Na Dakar se trénuje v marocké poušti. Vyzkoušeli jsme výcvik jezdců rallye na vlastní kůži
Na zvlněných pláních asi 50 kilometrů od Marrákeše bývá obvykle slyšet jen svist větru, který převaluje písek mezi nízkými kopci. Teď ho ale přehlušuje řev vytočeného motoru auta, za nímž stoupá oblak prachu jako pára za lokomotivou. Německý tým X-raid vyrazil do Maroka, aby se tady připravil na další ročník nejslavnějšího závodu světa – rallye Dakar.
X-raid patří mezi velké týmy. Ve své flotile má celkem osm vozů Mini, do marocké pouště si ale s sebou vzal jen dva.
Na místě ovšem nechybí jeho hlavní hvězda – finský jezdec Mikko Hirvonen, který se k X-raidu přidal poté, co úspěšně ukončil svou kariéru v závodech rallye WRC.
S testováním mu pomáhá i jeho navigátor, Francouz Michel Périn.
Foto: X-raid
Jan Markovič Jan Markovič
18. 6. 2017 8:26
Ačkoliv další ročník nejslavnějšího závodu na světě Rallye Dakar začíná až v lednu, německý tým X-raid se už nyní připravuje na akci. Své jezdce, navigátory i závodní speciály Mini John Cooper Works Rallye připravuje na pustých pláních nedaleko marocké metropole Marrákéše. Byli jsme se podívat, jak takové přípravy probíhají. A hned jsme se do nich i museli zapojit. Podívejte se.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy