Foto: Obdivovali jsme sbírku aut monackých vládců. Najdete v ní sporťáky i pásové polární vozidlo

Mercedesů 300SL se v barvě "jahodová červeň" vyrobilo celosvětově pouhých 18 kusů. Ten ve sbírce monackých knížat je z roku 1956.
Sbírka se v Monaku nachází na adrese Terrasses de Fontvieville hned u moře. Exponátům je uvnitř vyhrazeno pět tisíc čtverečních metrů. Pokud se nechcete každým z nich kochat moc dlouho, je to příjemně strávená hodinka.
Nejnovějším vozem ve sbírce je Citroën DS3 WRC 2013 devítinásobného mistra světa v rallye Sebastiena Loeba.
Milovníci motoristického sportu samozřejmě vědí, že se v Monaku jezdí velká cena formule 1. Takže nemohou chybět ani formulové monoposty. S tímto mclarenem z roku 2007 jezdil trojnásobný mistr světa Lewis Hamilton. Formuli pohání osmiválec s objemem 2,4 l a výkonem až 700 koní na pouhých 605 kilogramů hmotnosti.
Na silničkách v knížectví i nad ním se jezdí i kultovní rallye Monte Carlo, takže ve sbírce nechybí ani řada rallyových speciálů. Na snímku vidíte Lancii Stratos HF z roku 1977 s šestiválcovým motorem 2,4 l, která zrychluje z 0 na 100 km/h během 4,6 l.
Foto: Ondřej Běhal
Ondřej Běhal
2. 4. 2017 7:47
Žádný fanoušek aut si při návštěvě monackého knížectví nesmí nechat ujít návštěvu soukromé sbírky aut tamních princů a knížat. Vozidla nejrůznějšího věku, velikosti, rychlosti, stáří i ceny začal sbírat koncem padesátých let kníže Rainier III a v roce 1993 se rozhodl svou kolekci zpřístupnit veřejnosti. Po Rainierově smrti v roce 2005 pokračoval v díle jeho syn Albert, který ale před pěti lety sbírce trochu pustil žilou, když prodal v aukci 38 ze 142 modelů. I tak ale zůstala v muzeu spousta skvostů, které stojí za vstup v ceně 6,50 eur pro dospělé a tři eura pro děti. Ať už cestu do Monaka plánujete, nebo ne, podívejte se na některé exponáty do galerie.
 

Právě se děje

před 30 minutami

Turecký soud rozhodl, že istanbulský chrám Hagia Sofia, který nyní funguje jako muzeum, je možné legálně přeměnit na mešitu

Istanbulský chrám Boží Moudrosti (Hagia Sofia), který nyní funguje jako muzeum, je možné legálně přeměnit na mešitu, rozhodl turecký soud. Informovala o tom dnes agentura Anadolu. Konečné slovo bude mít ale vláda a prezident Recep Tayyip Erdogan, který o změně užívání stavby může rozhodnout dekretem.

Soud rozhodoval o stížnosti sdružení, které tvrdilo, že z dřívější mešity se v roce 1935 stalo muzeum protiprávně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy