10 nejlepších motorů roku podle Američanů. Nadvláda benzinů pokračuje, překvapením je Kia

Šestiválec z Kiy Stinger je podle Američanů jedním z nejlepších motorů roku.
Velké pickupy k americkým silnicím patří a jasnou jedničkou nejen mezi nimi je Ford F-150. Do desítky nejlepších motorů se dostal dvakrát přeplňovaný benzinový šestiválec 2.7 EcoBoost, nejpopulárnější jednotka v tomto modelu. Vedle točivého momentu a okamžité reakce na plyn zaujala především velmi nízká hladina hluku a vibrací, které pronikají do kabiny.
Pětilitrový osmiválec v omlazeném Fordu Mustang na rozdíl od F-150 modrý ovál nabízí i v Evropě. Mezi nejlepší se dostal i kvůli změnám provedeným letos v rámci modernizace. Jedná se například o zvětšení kompresního poměru, posunutí maximální hranice otáček na 7500 za minutu či instalaci přímého vstřikování paliva. Kromě zrychlení pak muscle car s desetistupňovým automatem zaujme i spotřebou pod 10 l/100 km.
Zatímco evropským anketám o nejlepší motor stále vévodí klasické spalovací jednotky, do amerického žebříčku se dostala i vodíková Honda Clarity. Vodík v ní pohání elektromotor, pětimístný vůz tak na jedno nabití ujede 589 km. Dále to žádný z klasických elektromobilů neumí.
Foto: Kia
Jan Matoušek Jan Matoušek
22. 12. 2017 7:32
Americká organizace WardsAuto vybírá každoročně již čtyřiadvacet let desítku nejlepších motorů v nových automobilech. Letos porotci vybírali z celkem 32 pohonných jednotek. Pokračující je dominance benzinových agregátů, výrazně uspěly také "zelené" motory. Celkem čtyři jednotky z finálové desítky mají pomocníka v podobě elektromotoru, či dokonce jezdí na vodík. Dalším trendem tohoto výběru je úspěch mainstreamových značek, mezi nejlepší se tak například dostal i šestiválec z Kiy Stinger. Na kompletní přehled oceněných se podívejte v následující galerii.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy