Pojišťovny už řeší éru aut bez řidiče. Za 20 let by mohla vytlačit běžné vozy, věští jejich scénář

Jan Markovič Jan Markovič
18. 12. 2017 15:27
Už v roce 2037 by po českých silnicích mohla jezdit jen autonomně řízená auta. Alespoň s tím počítá nejambicióznější scénář vývoje dopravy, který představila Česká asociace pojišťoven. Díky nástupu aut bez řidiče by měl výrazně klesnout počet dopravních nehod. A díky tomu by se i snížily platby pojistného.
Chytrá auta by také mohla sbírat data o jízdě a o případném průběhu nehody. Pojišťovny ale nechtějí tlačit na to, aby byla automaticky k dispozici.
Chytrá auta by také mohla sbírat data o jízdě a o případném průběhu nehody. Pojišťovny ale nechtějí tlačit na to, aby byla automaticky k dispozici. | Foto: Rinspeed

Až po silnicích budou jezdit auta bez řidiče, bude všechno jinak. Podle České asociace pojišťoven (ČAP) se logicky výrazně sníží počet dopravních nehod. ČAP aktuálně eviduje 3,5 nehody na sto přihlášených vozidel. S auty bez řidiče očekává snížení až na 0,5 hlášené škody na sto vozů, tedy pokles na šestinu aktuálního stavu. I následky nehod by měly být o hodně mírnější.

Otázkou ovšem zůstává, kdy už se budou po českých silnicích prohánět jen auta bez řidiče. Nejrychlejší scénář počítá s rokem 2037. "Poloautonomní vozidla by se začala dostávat na silnice ještě před rokem 2020 v intenzitě jednotek procent z celého portfolia. Kolem roku 2026 by dosáhla přibližně čtvrtinového zastoupení v celém vozovém parku. Koncem 20. let v tomto rychlém scénáři navíc nabudou plně autonomní vozidla přibližně 10 procent zastoupení a následně bude jejich podíl dále narůstat až do roku 2037," vysvětluje Petr Jedlička, hlavní analytik ČAP.

Aby se ale takový scénář stal realitou, je nutné, aby se do vývoje zapojili všichni. Nejen automobilky, ale i řidiči a politici. Asociace proto představila ještě další dvě, umírněnější vize vývoje. Ty počítají s převahou aut bez řidiče až během 40. let 21. století.

Ovšem už auta, která budou vybavena technologiemi pro poloautomatické řízení, by mohla motivovat řidiče, aby si je ve větší míře začali pořizovat. "Nástup takových vozidel vede k logickému návrhu, aby informace o vybavenosti asistenčními systémy a informace o úrovni autonomizace byly k dispozici třeba v technickém průkazu. To by se pak mohlo pozitivně promítnout do pojistného," myslí si Lukáš Houska, další z analytiků ČAP.

Chytrá auta by také mohla sbírat data o jízdě a o případném průběhu nehody. Pojišťovny ale nechtějí tlačit na to, aby byla automaticky k dispozici. "Možnost využívání těchto dat by měla být plně v rukou majitele vozidla. Měl by svobodně rozhodovat, jak s nimi naloží," říká ředitel ČAP Jan Matoušek.

Nástup aut s chytrými systémy ovšem nemusí znamenat jen přínos. Zřejmě bude podle ČAP nutné upravit i systém technické kontroly. Ten by měl zahrnovat také odolnost auta proti kybernetickým útokům.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy