Je zbytečné vlastnit celé auto, stačí karoserie. Švýcarský koncept počítá s podvozkem na zavolanou

Jan Markovič Jan Markovič
18. 12. 2017 10:04
Jaká je budoucnost autonomní mobility? Podle švýcarského studia Rinspeed, které je známé svými výstředními koncepty, je jednou z možností vlastnit pouze karoserii. A to hned v několika variantách. Ta totiž může posloužit nejen k převozu cestujících, ale třeba i jako příjemné kempovací zázemí nebo malá mobilní kancelář. Pokud ji bude potřeba někam přemístit, stačí si zavolat podvozek a vyrazit na cestu.
Švýcarský koncept Rinspeed počítá s podvozkem na zavolanou | Video: Rinspeed

Rinspeed Snap je posledním ze série vizionářských konceptů, které pravidelně prezentuje švýcarská firma Franka Rinderknechta. Ten se ještě v devadesátých letech věnoval tuningu vozů značky Porsche, pak se ale rozhodl vymýšlet nejrůznější auta s výstředními funkcemi, ať už to byla možnost nabobtnat do dvojnásobné velikosti, proměnit se v ponorku nebo si s sebou vést malou zahrádku s okrasnými rostlinami.

Auto poslouží třeba jako malý obchod.
Auto poslouží třeba jako malý obchod. | Foto: Rinspeed

Novinka kterou Rinderknecht ukáže v Las Vegas na technologické výstavě CES, rozvíjí myšlenku autonomních vozidel. Pokud totiž budou auta jezdit už zcela sama, nebude nutné je přece vlastnit celá. Stačí třeba jen karoserie. Ta od projektu Snap dokáže stát sama a poslouží tak jako místo k odpočinku, mobilní kancelář, obchod a nebo… "Může se stát prostě čímkoliv," komentuje Rinderknecht svůj koncept s tím, že stačí mít trochu fantazie.

Výhodou je, že můžete vlastnit hned několik takových karoserií, kterým Rinspeed říká jednoduše "pod". Zatímco jedna stojí, podvozek, ve kterém se skrývá kompletní technika pro pohyb, jako jsou elektromotor a baterie, vozí jinou. Podvozkové platformě se přezdívá "skateboard", protože ho svým tvarem připomíná.

Obrazovek je tu opravdu hodně.
Obrazovek je tu opravdu hodně. | Foto: Rinspeed

Díky modulárnímu systému pak bude možné obměnit třeba jen podvozek. Rinspeed totiž počítá s tím, že v době autonomního ježdění bude technologie zastarávat stejně rychle, jako je tomu třeba u počítačů. Pak jednoduše zahodíte starý podvozek a pořídíte si nový, s modernějším řešením pohonu, lepším hardwarem či bateriemi s vyšší kapacitou. Co se stane s tím starým? Prý bude plně recyklovatelný.

Rinspeed Snap je ale především ukázkou celé řady moderních řešení od nejrůznějších dodavatelů, což napovídá sloupec značek výrobců nalepený na jeho boku. Cestující si tak v kabině užijí rychlé připojení k internetu, dotykové displeje a obrazovky, které promítají prostor před autem do kabiny, aby lidé přesně viděli, kudy jedou.

Jak už u konceptů Rinspeedu bývá, do výroby se přímo nedostanou. I Snap ale může nastínit, jakým směrem se bude automobilový svět ubírat v následujících desetiletích.

Pro chvíle pohody...
Pro chvíle pohody... | Foto: Rinspeed
 

Právě se děje

před 42 minutami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

před 1 hodinou

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy