Ferrari bez osmi- nebo dvanáctiválce: V roce 2025 má mít první model jen na elektřinu

Martin Přibyl Martin Přibyl
16. 4. 2021 10:35
Šéf firmy John Elkann akcionářům slíbil první čistě elektrické Ferrari, realitou by se mělo stát v roce 2025. Dříve se počítalo s tím, že sice přijde, ale později.
Ferrari SF90 Spider, ilustrační snímek.
Ferrari SF90 Spider, ilustrační snímek. | Foto: Ferrari

V prosinci 2019 prohlásil tehdejší šéf automobilky Louis Camilleri, že svůj první elektromobil představí ikonická italská automobilka až někdy po roce 2025. Důvodem byla technika baterií, podle Camilleriho neodpovídal požadavkům Ferrari například dojezd nebo rychlost dobíjení.

Vloni na podzim ale Camilleri ve Ferrari z osobních důvodů skončil a vedení se dočasně ujal šéf holdingu Exor, kterému v italské značce patří většinový podíl, John Elkann. "Na první elektrické Ferrari už se velice těšíme a plánujeme, že ho představíme v roce 2025," řekl Elkann investorům. Svoji elektrickou strategii má Ferrari podle něj nadále rozvíjet velice disciplinovaným způsobem.

Elektrifikace Ferrari, jeho silničních i závodních aut, je podle Elkanna "obrovskou příležitostí, jak přinést unikátní zážitek a vášeň pro Ferrari i budoucím generacím".

Firma má od roku 2019 v nabídce svůj první plug-in hybridní model SF90 Stradale, který vloni v listopadu doplnila otevřená varianta nazvaná tradičně Spider. Obě auta jsou historicky nejsilnějšími silničními vozy značky. Během příštího roku by podíl hybridů na prodejích Ferrari měl dosahovat 60 procent.

Dá se tušit, že další typy s pomocnými elektromotory se na trhu objeví ještě v tomto roce. Ferrari podle Elkanna uvede tři nové modely. Příští rok se pak zákazníci dočkají dlouho slibovaného SUV se vzpínajícím se koněm na kapotě. Ponese jméno Purosangue, tedy v češtině plnokrevník.

Automobilka by také měla letos vybrat svého nového ředitele, který nahradí Elkanna.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena a také muž převezený do nemocnice

Po sobotní střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili s těžkým zraněním do nemocnice, řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v sobotu odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy