Podrobný přehled, kolik musí servisy Škody investovat do výbavy kvůli elektromobilům

Foto: Škoda Auto
Eva Srpová Eva Srpová
25. 2. 2019 11:39
Škoda spouští projekt elektromobility, do tří let uvede na trh třicet modelů, z nich deset budou čisté elektromobily. Příští rok začne prodávat elektrické Citigo, nové elektrické SUV a hybridní Superb a Octavii. Na nástup elektrifikovaných aut se tedy musí připravit nejen prodejci, ale především servisy. Aktuálně.cz má k dispozici interní dokument, kolik budou muset firmy investovat do povinného vybavení, aby mohly přijímat elektrické a hybridní Škodovky. Jde o desítky až stovky tisíc korun.

Na nástup elektromobility u Škody se budou muset připravit také její prodejci, kterých je v Česku 185, a servisní místa (230 míst). Prvním dubnem příštího roku vchází v platnost nové smlouvy mezi automobilkou a autorizovanými servisy a prodejci.

Podle dokumentu, který Aktuálně.cz má k dispozici, se autorizované servisy musí do té doby povinně vybavit mobilní nabíječkou a další výbavou v hodnotě 85 tisíc korun, aby mohly přijmout elektromobil nebo hybrid značky Škoda a vykonat na něm základní servisní úkony v rámci garanční prohlídky.

Vybavenost servisů na úkony prováděné na elektromobilech a hybridech je kategorizována do tří stupňů, zmíněných 85 tisíc bude stát povinný stupeň 1. Automobilka servisům doporučuje, aby si raději pořídily lepší výbavu a spadaly do stupně dva, kdy jsou oprávněny vyměnit nefunkční baterii a mohou zajistit práce na vysokonapěťovém okruhu ve voze, aniž by ho musely odpojit. Výbava "stupně dva" servisy vyjde na 360 tisíc korun.

Pokud zůstanou pouze u základního stupně 1 a přijede k nim elektromobil na opravu, budou ho muset na vlastní náklady dopravit do vybavenějšího. Třetí stupeň pak vyjde na 780 tisíc korun a opravňuje servis k ještě rozsáhlejším úkonům, například opravám baterie samotné. 

Dokument také uvádí servisní intervaly i pro všechny čtyři zmíněné elektrifikované vozy, tedy jak pro elektrické Citigo, které se začne prodávat v lednu 2020 spolu s hybridním Superbem, tak i pro hybridní Octavii (prodej od června 2020) a plánované elektrické SUV (říjen téhož roku).

Ačkoli elektromobily nevyžadují výměnu motorového oleje a garanční prohlídky jsou tedy jednodušší a levnější, automobilka bude požadovat, aby majitel těchto modelů přijel poprvé dva roky od koupě, ale v následujícím období vždy jednou za rok, jinak by přišel o záruku.

I proto interní dokument uvádí, že investice do výbavy na opravu elektromobilů se budou značkovým servisům velmi hodit. Mezi doporučení patří také investice na zlepšení infrastruktury, tedy aby se stávající elektrická síť v servisu dimenzovala na vyšší odběry, které opravy elektromobilů budou vyžadovat.

A nejen ty, servisy budou muset elektrovozy nabíjet. I proto automobilka doporučuje vybudování nabíjecích panelů přímo před servisem. Podle zmíněné příručky si automobilka nechala vypracovat studii mezi zákazníky, z níž vyplývá, že tři čtvrtiny z nich očekávají, že v servisu jim vůz po běžné servisní prohlídce anebo po opravě vůz zdarma nabijí do plné kapacity baterie.

Automobilka v interním dokumentu uvádí, že ze servisů by se mohly stát body v nově se vyvíjející nabíjecí síti na českém území, podle ní totiž majitelé elektromobilů z 80 % nabíjejí doma, ale z 20 procent budou nabíjet v servisech nebo na různých veřejných místech či rychlonabíječkách. Škoda bude mít k dispozici kartu pro své klienty, stejně jako ji má například ČEZ nebo PRE pro provozovatele elektromobilů a u níž bude možné zvolit pro platbu měsíční paušál.

Škoda ještě letos začne prodávat "wall box", tedy nabíjecí bod, který je možné připevnit na zeď v garáži a vůz nabíjet v rychlejším režimu než z běžné zásuvky. V případě Škody bude mít kapacitu 3,6 kW nebo 11 kW, hybridní Superb nebo Octavii nabije do plna za čtyři hodiny, elektromobil buď za 15 až 24 hodin (slabší varianta), anebo za pět až osm hodin (silnější). Veřejná rychlonabíjecí stanice se stejnosměrným proudem a kapacitou 50 kW údajně  nabije elektromobil na 80% kapacity zhruba za hodinu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy