Autoklub spouští web s informacemi o pravidlech provozu v cizině

ČTK ČTK
10. 6. 2019 14:36
Autoklub ČR spouští portál s informacemi pro motoristy při cestách do zahraničí. Stránky obsahují informace o pravidlech provozu v zahraničí a také o aktuální situaci na hlavních tazích.
Autoklub ČR chce informovat české turisty o dopravních předpisech a cenách paliv v Evropě.
Autoklub ČR chce informovat české turisty o dopravních předpisech a cenách paliv v Evropě. | Foto: David Kohout, Jakub Plíhal

Autoklub ČR spustil společně s Platformou Vize 0, která se zabývá dopravní bezpečností, portál s informacemi pro motoristy při cestách do zahraničí. Stránky obsahují informace o pravidlech provozu v zahraničí a také o aktuální situaci na hlavních tazích. Stránky obsahují i aktualizované přehledy cen paliv. Informace jsou na internetových stránkách autoklubu.

Motoristé tu mají najít obecné rady jak připravit vozidlo před cestou či jak si počínat při cestě do zahraničí. Dále také informace o pravidlech a zásadách provozu v jednotlivých zemích.

Web obsahuje také odkazy na informace o aktuálních uzavírkách a omezeních v provozu, dále údaje o možných sankcích za porušení pravidel či odpovědi na časté otázky řidičů týkajících se dálničních poplatků, emisních zón nebo přepravy zvířat ve vozidle. Do budoucna by měly přibýt například informace o umístění nabíječek pro elektromobily.

Součástí portálů jsou přehledy cen paliva v unijních státech, které budou průběžně aktualizovány. Podle údajů z poloviny května je nejlevnější benzin v Rumunsku, kde litr Naturalu 95 vyjde na 1,16 eura (cca 29,9 korun). Následovaly Bulharsko, Litva a Polsko. Nejvyšší ceny byly v Nizozemsku, kde litr stál 1,85 eura (cca 47,8 korun). Česko s průměrnou cenou kolem 33 korun patřilo ke státům s nižší cenou.

Podle Romana Budského z Platformy VIZE 0, která se snaží sdružovat subjekty zabývající se bezpečností provozu, se řidiči před cestou do zahraničí budou moci seznámit se specifiky provozu jednotlivých zemí.

Upozornil například na tresty za detektory radaru, za které hrozí pokuta až 1500 eur (38 700 korun) nebo vyměřování bezpečné vzdálenosti v Německu, jejíž hodnota by měla být aspoň polovinou aktuální rychlosti vozidla - tedy při rychlosti 100 km za hodinu je bezpečná vzdálenost 50 metrů.

Stránky zatím obsahují informace o státech Evropské unie, zejména pak v tradičních dovolenkových destinacích. Podle Libora Budiny z Autoklubu ČR budou postupně rozšiřovány o údaje z míst, kam Češi jezdí na zimní dovolenou a také z exotických turistických cílů ve světě.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 1 hodinou

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy