10 aut, která vznikla ve špatné době. Docenění se nedočkala ani po letech

Jan Matoušek Jan Matoušek
25. 11. 2018 8:26
Za jednoho z největších automobilových vizionářů je dlouhodobě označován majitel Tesly Elon Musk. On se rozhodl postavit svou automobilku výhradně na elektromobilech, jestli se mu to však vyplatí, ukážou nejspíše až následující roky. To jiným se riskování s vizionářstvím úplně nevyplatilo. Existuje totiž řada automobilů, která předběhla dobu o řadu let, ale postupně upadla v zapomnění. Některá z těchto aut si připomeňte v následující galerii.
Foto: Výrobci

Tucker Sedan

Mohlo to být jedno z nejpokrokovějších aut své doby. Když Preston Tucker představoval svůj sedan v roce 1947, vypadalo auto jako z pohádky. Nejen, že byl design neobvyklý a působil tak trochu jako zjevení, jeho vůz byl také mimořádně bezpečný. Například třetí světlomet uprostřed přední části dokázal přisvěcovat do zatáček a tím pomáhal osvětlovat prostor. Jenže na konci 40. let bylo v Americe hned 17 států, které neumožňovaly provoz auta se třemi světly.

Tucker toho ale uměl daleko víc - měl nezávislé zavěšení, prostor před spolujezdcem, kam se dalo při nehodě bezpečně schovat, a dokonce se zvažovalo nasazení bezpečnostních pásů a kotoučových brzd. Od toho se ale nakonec údajně upustilo. Co přežilo, to bylo netříštivé čelní sklo, které se po nehodě bezpečně "vyklopilo", umístění ovládacích prvků kolem volantu tak, aby jednak bylo ovládání jednoduché,  jednak aby nedošlo k poranění při nehodě, či umístění motoru a převodovky do separátního pomocného rámu. Celá karoserie byla navíc vyztužena ochranou klecí, aby poskytla posádce co nejlepší ochranu při nehodě.

Tucker Sedan byl inovativní v mnoha ohledech, přesto neuspěl. Mohla za to z velké části negativní publicita, spojená s vyšetřováním Prestona Tuckera. Ten byl podezřelý z toho, že místo na pořadníku na vůz získávali zájemci výměnou za koupi příslušenství (obvinění nakonec byla stažena). Vývoj vozu byl navíc zdlouhavý a první prototyp se ještě před představením rozbil, čehož si odborníci všimli a nešetřili kritikou v médiích. To vše vedlo ke krachu značky a výrobě jen 51 kusů inovativního sedanu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy