Nejkultovnější auta z filmů a seriálů. Některá mluví, jiná dokážou plout pod vodou

Jan Matoušek Jan Matoušek
22. 11. 2018 6:03
Některé filmy se bez aut neobejdou. Vozidla v nich přitom nehrají jen roli rekvizity, ale naopak jednu z hlavních rolí. Z mnohých se pak stanou tak kultovní kousky, že ovlivní celou značku či směr, jímž se nějaké automobilové odvětví vydá. Vybrali jsme ta nejkultovnější auta z filmů a seriálů, bez nichž si ona díla snad ani neumíme představit.
Foto: Bond Car List, archiv

Aston Martin DB5

Co by to bylo za přehlídku kultovních filmových aut bez stříbrného Aston Martinu DB5 z filmů o Jamesi Bondovi. Agent 007 si kupé z šedesátých let vyzkoušel hned několikrát. Poprvé ve snímku Goldfinger, kde mělo auto například otočnou SPZ, neprůstřelná skla, kulomety nebo vystřelovací sedadlo spolujezdce. Stejný vůz se objevil i v následujícím pokračování Thunderball. Již bez špičkového vybavení a pouze jako Bondovo osobní auto si DB5 zahrála ve Zlatém oku a pokračování Zítřek nikdy neumírá.

Zatímco v prvních dvou filmech hrál Bonda Sean Conery, v dalších dvou snímcích šlo o Pierce Brosnana. Kultovní Aston Martin si vyzkoušel i třetí Bond v podání Daniela Craiga - ten jej vyhrál v pokeru ve snímku Casino Royale. V díle Skyfall, oslavujícím padesát let od prvního filmu o agentovi 007, se objevila DB5 minimálně registrační značkou odkazující na film Goldfinger. Ve Skyfallu bylo auto  zničeno, aby se dočkalo opravy v zatím poslední bondovce Specter.

DB5 byla prvním Aston Martinem, který Bond na filmovém plátně řídí. V původní novele Goldfinger od Iana Fleminga má přitom tajný agent Aston Martin DB Mark III. Sportovní kupé britské značky se nicméně stalo pro Jamese Bonda tak ikonické, že vedle DB5 se v mnohých pokračováních objevil v jiných modelech (například V12 Vanquish nebo DBS). Vždy mělo takové auto stříbrnou barvu a řadu vychytávek.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
před 2 minutami

Srbsko má od UEFA za rasismus na jeden zápas uzavřený stadion

Evropská fotbalová unie UEFA potrestala Srbsko za rasistické chování fanoušků uzavřením stadionu na příští domácí zápas kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. Za incidenty ze zářijového utkání s Portugalskem (2:4) si srbští fotbalisté odpykají trest 14. listopadu v duelu s Lucemburskem, který sehrají před prázdnými tribunami.

UEFA navíc srbskému svazu udělila pokutu 33.250 eur (asi 850.500 korun) a národní tým bude v roční podmínce.

Sankce kvůli rasistickému chování fanoušků hrozí i Bulharsku, na jehož hřišti v listopadu uzavře kvalifikační skupinu A český tým. UEFA zatím výtržnosti při nedávném debaklu s Anglií (0:6) stále vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy